Priznanja su dodeljena u okviru inicijative "Žene preduzetnice godine Zapadnog Balkana" kojom se odaje priznanje ženama koje su osnovale i razvile sopstveni posao i doprinele novim i održivim radnim mestima za druge žene i muškarce u regionu.
Za Romkinju preduzetnicu godine proglašena je vlasnica Craft Business iz Crne Gore Pakize Pajazitaj, za startap preduzetnicu vlasnica kompanije koja pruža edukativne usluge za decu Labbox sa Kosova Arta Šehu Zaimi, i za mladu preduzetnicu izabrana je vlasnica turističke agencije Active Albania iz Albanije Blerina Ago.
Na skupu u Tirani ozvaničen je i početak Regionalne mreže žena u preduzetništvu Zapadnog Balkana, čiji je cilj da se žene koje nisu zaposlene uvedu na tržište rada, a da se za one koje već rade poboljšaju uslovi.
Generalna sekretarka RCC Majlinda Bregu izjavila je danas da će posledice rata u Ukrajini kao što su rast cena, inflacija i poremećaji lanaca nabavke najviše pogoditi siromašne i žene.
Rusija, dodala je, izvozi uglavnom gas i naftu u Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Severnu Makedoniju zbog čega je region izložen velikom riziku.
"Zbog toga sve forme produbljivanja regionalne ekonomske integracije sada postaju još važnije. Ovom inicijativom prepoznajemo neikorišćen potencijal žena u regionu. Uloga žena u gradjenju naših ekonomija ne sme biti potcenjena", rekla je i dodala da žene na Zapadnom Balkanu čine polovinu populacije, a svaka druga je nezaposlena.
Svaki četvrti poslodavac u regionu je žena, a kada je reč o najvišim pozicijama u kompanijama žena je svaka deveta osoba.
"Više žena na tržištu rada je potrebno kako bi se uvećao rast i sprečile katastrofe. Jer Zapadni Balkan svake godine izgubi oko 18 odsto BDP-a zbog rodnog jaza na tržištu rada", dodala je.
Bregu je ocenila da je inkluzivna regionalna saradnja važna i da je ženama potreban pristup kapitalu i resursima.
Marija Risteska, Svetlana Čopić, Maja Nadeždić, Amra Hasimbegović, Zana Tabaku, Arijana Mulić i Vesna Miceva Todorovska, sada već uspešne preduzetnice sa Zapadnog Balkana, ispričale su na konferenciji svoj razvojni put i prepreke sa kojima su se susretale kao što su diskriminacija na osnovu roda, godina, obrazovanja.
Ocenile su da je posebno teško mladim preduzetnicama čiji se rezultati i predlozi ne vrednuju dovoljno jer se dovodi u sumnju njihova sposobnost i manjak iskustva.
Diskriminaciju su, navode, doživljavale i zbog izgleda jer se, kako kažu, u patrijarhalnim sredinama smatra da lepa žena treba samo dobro da se uda, a ne i da razvija svoj posao, a muško okruženje vrši na mlade devojke pritisak da počnu da se oblače i ponašaju kao muškarci kako bi bile uvažene.
Prema podacima RCC, samo polovina žena na Zapadnom Balkanu je ekonomski aktivna u poredjenju sa 70 odsto muškaraca. Stopa zaposlenosti žena u regionu je 41,6 odsto, dok je stopa zaposlenosti muškaraca 59,7 odsto.
Istovremeno, stopa nezaposlenosti mladih žena je 39 odsto. Udeo žena na višim i srednjim rukovodećim položajima u regionu kreće se od 17,4 do 41,3 odsto, a samo su u 15,3 odsto preduzeća na Zapadnom Balkanu žene na čelnim položajima.
U proseku, samo je jedna od pet firmi na Zapadnom Balkanu u vlasništvu ili suvlasništvu žena, navedeno je u saopštenju i istaknuto da bi, ukoliko bi žene bile više uključene u poslovanje, BDP regiona porastao za pet odsto.
CEO VIDEO MATERIJAL MOŽETE PREUZETI OVDE: