"Američka centralna banka (FED) je krajem proleća ove godine za nekoliko meseci ubrizgala više od 2.000 milijardi dolara novog novca što je poguralo sve kamatne stope u dolarima naniže, pa i one na upravo emitovane obveznice Republike Srbije", rekao je Šoškić agenciji Beta.
Srbija se, kako je navedeno u saopštenju Ministarstva finansija, posle sedam godina pauze uspešno vratila na dolarsko tržište hartija od vrednosti radi prevremenog otkupa obveznica iz 2011. godine u američkim dolarima po stopi prinosa od 7,5 odsto i kuponskoj stopi od 7,25 odsto.
Sredstvima nove emisije otplaćuje se 900 miliona dolara obveznica emitovanih 2011. godine, od ukupno 1,6 milijardi dolara, koliko dospeva u septembru 2021. godine.
Šoškić je rekao da istovremeno s padom kamata u dolarima, "valutni svopovi" razmena izmedju dolara i evra na medjunarodnom tržištu trenutno omogućavaju da se viša nominalna kamata u dolarima može menjati za nižu nominalnu kamatu u evrima.
To, po njegovim rečima, inicijalno deluje kao dobar posao, ako se gleda iz ugla evra, ali da li će i koliko to biti dobar posao, zavisiće od budućeg kretanja vrednosti dolara i evra, jer Srbija taj tug treba da vraća iz sopstvenog bruto domaćeg proizvoda (BDP) koji se stvara u dinarima.
"Ako dolar izgubi na vrednosti u odnosu na evro, krajnji ishod može biti manje povoljan, pa i nepovovljan za Srbiju ako dolar više oslabi u odnosu na evro", rekao je Šoškić, bivši guverner Narodne banke Srbije.
Dodao je da "na te okolnosti na medjunarodnom finansijskom tržištu male zemlje niti njihove vlade ne mogu uticati, i Srbija i njena Vlada nisu nikakav izuzetak".