On je za Betu rekao da je iznos ukupne štete još teško proceniti, ali da je ona različita po njivama i zavisi u kojoj je fazi suša zahvatila tu ratarsku kulturu.
Istakao je da je takvih površina pod kukuruzom, bez roda, oko deset odsto od oko milion hektara koliko je u Srbiji zasejano tom kulturom.
Dodao je da su mnogo veće površine pod kukuruzom koji je samo delimično oplodjen i čiji će prinos biti smanjen, a na njivama gde je oplodjen "ima nade" da se zrno nalije vlagom.
Da sada nije pala kiša, rod kukurza bi, prema njegovim rečima, bio katastrofalan.
Malešević je rekao da je na oko 3.000 hektara semenskog kukuruza u Novom Sadu oko 70-80 odsto navodnjavano i da na tim njivama ne bi trebalo da bude štete ili će možda biti minimalna.
Na ostatku površina od 20-30 odsto pod semenskim kukuruzom će, kako je rekao, sigurno biti oštećen rod zbog tropskih temperatura i nedostaka vlage.
On je rekao da će cena kukuruza verovatno nastaviti da raste, podstaknuta i smanjenom ponudom iz ovogodišnjeg roda.
Goran Bekavac iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada rekao je da je "ova kiša zlata vredna" i da će kukuruz koji je ostao zelen, jer je preživeo sušu, dati rod, ali da je u ovom trenutku teško proceniti konačnu šetu.