Jedan od kustosa i osnivača Denis Leo Hegić kaže da materijalnost povezuje ove dve umetnice.
Izložba predstavlja neku vrstu povezivanja plemenitih i neplemenitih materijala i svega onoga što s tim dolazi.
"Kada govorimo o plastici, naravno da pričamo o tome šta će se dogadjati sa tim materijalom za 20, 30, 50, 100 ili 200 godina. Nešto što je bezvredno postaje opasno. Ako ga transformišemo u neku drugu formu, dobija neko drugačije značenje", rekao je Hegić.
Vera Klimentjeva koja izradjuje apstraktne ikone, kaže da je inspirisana ruskim konstruktivizmom i avangardom.
“Bavim se ikonografijom. Slikam apstraktne ikone. Koristim stare tehnike, u suštini, smanjujem ih do tačke da izgledaju ovako. Ovo je Sveta Anastasija, na primer. Drugi deo mog rada jeste usredsredjenje na materijal i ovde imamo deset iz serije od 22 male ikone. Uvek slikam na tablama za ikone. Koristim različite vrste zlata poput listića metala, koristim i prirodne pigmente i kombinujem ih, a i poliram metal. Neki metali nisu baš dobri za poliranje. Na primer, ovde imamo ruski paladijum koji je zaista problematičan za poliranje."
Beogradska publika ima priliku da prvi put vidi i radove Jelene Micić koja je studirala u Beču. Ono što je karakteristično za njen rad jeste interesovanje za materijal i ta manuelna proizvodnja.
"To su radovi ručno izradjivani od sečenih plastičnih kesa za djubre i to proizilazi iz iskustva rada na poslovima održavanja čistoće u Beču pre par godina kada sam tamo došla na studije. Ovaj materijal se pojavljuje u više boja. Ceo proces kreće od sakupljanja različitih prefabrikovanih boja, ja ih ne formiram dodatno", rekla je Micić.
Povodom novog prostora u centru Beograda, ističe se da je Galerija Monolog sastavni deo Museum of Now (MON) iz Berlina i da sebe definiše kao svojevrsnu ”crnu kutiju”, mapirajući kako aktuelne trendove i vibrantnost savremenog umetničkog trenutka, tako predvidjajući i buduće trendove.
Prilog Kineske medijske grupe (CMG)