Muzejski savetnik i kustos zbirke Vodnog saobraćaja Gordana Karović rekla je da se prvi put umetnička dela izlažu na ovaj način, kroz jednu izložbu u muzeju.
Kustos zbirke Srpskog lekarskog društva Jelena Jovanović Simić kaze da su dela zbirke prikupljana skoro potpuno putem poklona. Jedna slika je samo otkupljena, slika poznatog srpskog ratnog slikara Mihaila Milovanovića.
"Sve druge slike od kojih je najveći broj portreta izradjenih u tehnici ulje na platnu, takodje i portretskih bisti izradjenih u gipsu ili u bronzi su pokloni. Tu bih istakla portret doktora Laze Lazarevića, koji je poznat kao književnik, za koji mislimo iako još uvek nemamo dokaza, a ova izložba bila i dobar povod za istraživanje istorije nastanka ovih umetničkih dela, da je taj portret izradila njegova ćerka Andjelija Lazarević".
U okviru pratećeg programa izložbe koja je otvorena od 5. jula do 5. septembra posetioci će moći da vide tehnologiju i zanat akademskog slikarstva i prate proces nastajanja portreta prema fotografiji, kako se to radilo u drugoj polovini 19. i početkom 20. veka kroz umetnička dela slikarke Sanje Majstorović.
"Moći će da vide način na koji se gradi slika kroz crtež, podslik i finalni sloj laka koji će simbolično obeležiti kraj izložbe Vernisaž", rekla je Majstorović.
Neuobičajena izložba je interesantna i sa fenomenološkog aspekta posmatranja srpskog društva na prevoju vekova i njegovog odnosa prema umetnosti, ali i darovanju.
Prilog Kineske medijske grupe (CMG)