Na sastanku s Ernestom Otoneom, pomoćnikom generalne direktorke Uneska za kulturu, bili su i ambasadorka Srbije u Unesku Tamara Rastovac Siamašvili i Mehtild Rusler, direktorka Centra za svetsko nasleđe (World Heritage Center).Razgovaralo se o "unapređenju raznolikosti kulturnih izraza" i merama koje doprinose zabrani i sprečavanju nedozvoljenog uvoza, izvoza i prenosa svojine kulturnih dobara.
Razgovaralo se i o nameri Srbije da Unesku predloži još dva upisa na Listu svetske baštine: Kulturnog predela Bač i transnacionalnog dobra Limes Granice Rimskog carstva.
Pomoćnik generalne direktorke Uneska, Otone je pozvao zemlje Balkana da, tamo gde postoje uslovi, zajedno nominuju dobra za Uneskovu listu.
Bilo je reči i o generalnom stavu Uneska o rekonstrukciji verskih objekata koji su pod njegovom zaštitom, a u kojima je revitalizovan monaški život.
"Jedna od najvažnijih tema o kojima se razgovaralo bilo je pitanje opstanka srpskih svetinja na Kosovu i Metohiji", a zaštita tih objekata koji su na Listi ugrožene svetske baštine, jedan je od prioriteta Vlade Srbije i Ministarstva kulture i informisanja, piše u saopštenju.
"Na sastanku je naglašeno da očuvanje kulturne baštine na Kosovu i Metohiji predstavlja i obavezu celog sveta, a ministar Vukosavljević ponovio je ozbiljnu zabrinutost za opstanak srpskog kulturnog nasleđa na tom prostoru", navelo je njegovo ministarstvo.
Cilj posete Unesku je priprema Srbije za novi četvorogodišnji mandat u Izvršnom savetu te medjunarodne organizacije.