"Sve se mora ispitati, naročito imajući u vidu da radovi još nisu počeli, sve se može još promeniti, gradjevinska dozvola za čitav projekat nije izdata, već samo za privremene radove", rekla je ona za televiziju N1.
Napomenula je da postoje zakoni i institucije za zaštitu kulturne baštine i da se odluka o izgradnji "takve skalamerije" na "dragocenom istorijskom lokalitetu" ne može donositi na osnovu "ličnih snova i želja predsednika (Srbije Aleksandra Vučića)".
Kvadvlih Mihailović je podsetila da je Kalemegdanska tvrdjava od prošle godine na listi sedam najugroženijih spomenika kulture u Evropi.
"Svi znaju zašto se Beogradska tvrdjava našla na toj listi, a to je zbog predloga Vlade Srbije i Grada Beograda da se izgradi 'gondola', tzv. kabinska žičara", kazala je ona.
Na pitanje da li je upoznata sa smenjivanjem u Zavodu za zaštitu spomenika, Kvadvlih Mihailović kaže da jeste i da je to "uznemirujuća vest", pošto su to stručni ljudi koji su izdali kritičko saopštenje na zahtev Ministarstva, a ne samoinicijativno.
"Oni su proučili ceo dosije o izgradnji 'gondole' i došli do zaključka da procedure i zakoni nisu poštovani. Njihova funkcija je da ne dozvole da se prave kapitalni projekti tamo gde ne bi smeli", pdsetila je ona.
Odnos Srbije prema kulturnoj baštini svedoči i o slabosti tog sistema, a potrebno je da se sistemski ojača Zavod za zaštitu spomenika, jer ima i stručnjaka i znanja, dodala je Kvadvlih Mihailović.
"Europa Nostra" je panevropska federacija za kulturno nasleđe, koja predstavlja građanske organizacije koje rade na zaštiti evropske kulturne i prirodne baštine. Ona u tome saradjuje s relevantnim međunarodnim telima, posebno s Evropskom unijom, Savetom Evrope i UNESKO-om.