Veselinka Kastratović Ristić, muzejska savetnica-istraživačica, rekla nam je da publikacija obuhvata sve ono što se uspelo objediniti iz istorijsko-memorijalnih zbirki, dokumenata i rukopisa, štampanog materijala i likovne zbirke.
Kastratović Ristić ističe da je medju materijalom i više od 170 muzejskih knjiga koje govore o stradanjima, koncentracionim i zarobljeničkim logorima, kao i svi predmeti iz muzejskih zbirki.
"Naravno, pre svega bih pomenula da imamo jedan deo dokumenata koji su vezani za streljanje u Kragujevcu, 21. oktobra 2941. godine, puno predmeta koje su zatvorenici, odnosno logoraši u Banjičkom logoru radili, koji su ne samo emotivni nego i izradom prelepi i plene pažnju, pogotovo što znate da su to radili ljudi koji će za nekoliko minuta ili za dva dana biti izvedeni na streljanje", dodala je.
Koautorka Ana Panić navodi da je za publikaciju izdvojen 481 predmet.
"To su najrazličitiji crteži, nekad je to neka vrsta eskapističke umetnosti koja prikazuje cveće, drveće, zgrade koje ne liče na logorske, kao potreba za begom iz sredine u kojoj su se zarobljenici našli. Nekad su to najstrašniji prizori mučenja, bolesnika, logorskih šetnji, i pre svega to su dokumenti koji su više nego važno svedočanstvo o tome šta se u Drugom svetskom ratu dešavalo u koncentracionim i zarobljeničkim logorima", rekla je Panić.
Publikacija je predstavljena na Dan muzeja, 1. decembra, a tim povodom je organizovan koncert horova koji izvode revolucionarne pesme.
Prilog Kineske Medijske Grupe (CMG).