Svetsko prvenstvo održano je od 24. oktobra do 6. novembra u Beogradu, a avganistanski bokseri trenirali su u tajnosti i pripremali se za taj turnir.
Avganistanski tim je kontaktirao nekoliko stranih ambasada u vezi sa humanitarnim vizama i azilom. Pojedine države Evropske unije su odbile njihov zahtev, ali grupa od 11 članova ne odustaje.
Desetine hiljada Avganistanaca, uključujući sportiste, pobegle su iz zemlje u avgustu otkako su se SAD povukle i talibani preuzeli vlast.
Hamedi je rekao da talibani ne odobravaju boks zbog čega članovi ekipe imaju male šanse da nastave svoje karijere u Avganistanu.
"Kao što znate, situacija u Avganistanu je vrlo teška, vrlo loša. Oni nam na početku nisu dozvolili da nastavimo treninge u salama. Svi su se plašili da odu negde da treniraju boks ili nešto drugo", dodao je on.
Hamedijev otac, prethodni generalni sekretar Bokserskog saveza Avganistana, ubijen je u napadu 2019. godine. Nakon što je reprezentacija u maju učestvovala na Azijskom bokserskom šampionatu u Dubaiju, Hamedi je bio odlučan da dovede svoje boksere u Srbiju na Svetsko prvenstvo.
Tokom prethodne vladavine talibana od 1996. do 2001. godine, boks je bio zabranjen u Avganistanu. Ovoga puta vlast je pokušala da izgleda tolerantnije, ali je Hamedi rekao da su bokseri i čelnici Saveza dobijali pretnje i strahovali su za svoju bezbednost.
"Boks je za njih 'haram', nešto što je u islamu nelegalno", rekao je.
Bokserski tim je morao da krije planove za učešće na turniru u Beogradu. Oni su prvo dobili vize da udju u Iran, a zatim su u Teheranu tražili vizu za ulazak u Srbiju pre nego što im je dozvoljeno da doputuju u Beograd.
Njihove vize su od tada istekle, a Hamedi je rekao da su ih prijatelji i porodice upozorili da se ne vraćaju u Avganistan. On je rekao da se nada da će cela ekspedicija uskoro dobiti vize, pošto niko ne želi nelegalno da prelazi granicu.
Hiljade migranata dolaze u Srbiju kako bi se domogli zapadnih evropskih zemalja gde mogu lakše da se zaposle i zaradjuju za život.