Lenhart je zahtev odbio pozivajući se na autonomiju uredjivačke politike i na slobodu medija. Prema njegovim rečima Horvatova je na to putem imejla odgovorila da ukoliko on ne želi da se to na "lep način reši", postoje i drugi načini, naveo je NDNV u saopštenju za javnost.
"Takodje zahtevamo od Nacionalnog saveta slovačke nacionalne manjine, koji je i osnivač lista, da zauzme stav povodom grubog pokušaja upliva Horvatove u uredjivačku politiku lista 'Hlas ljudu' i pretnji koje je ona uputila novinaru Bartošu", piše u saopštenju.
NDNV je naveo da je, kao rezultat upliva politike u rad tog medija, nedavno Upravni odbor promenio i statut lista i izbacio ključni kriterijum za izbor glavnog i odgovornog urednika kao i direktora: prema novim pravilima više se ne traži prethodno iskustvo u rukovodjenju medijima ili redakcijama, kao ni iskustvo u vezi sa radom u oblasti informisanja.
Problemi su u toj redakciji posebno izraženi nakon što je većinu u Nacionalnom savetu slovačke nacionalne manjine dobili lista "Matica slovačka" i članovi stranke "Slovaci napred", što je i naziv političke partije osnovane 2015. godine, piše u saopštenju.
"Neophodno je da nadležne institucije konačno urede oblast informisanja na manjinskim jezicima i da uspostave jasna pravila za zaštitu autonomije medija koji su u rukama nacionalnih saveta nacionalnih manjina. Podsećamo da je nacrt Medijske strategije na kom su i eksperti NDNV-a radili u radnoj grupi predložio mere za rešavanje ovog pitanja, ali nakon javne rasprave ti predlozi su izbrisani iz dokumenta", navodi se u saopštenju.
Ocenjuje se da slučaj lista "Hlas ljudu" pokazuje u kojoj meri su upravo predložena rešenja za jačanje nezavisnosti medija na jezicima nacionalnih manjina neophodna.