Evropska komisija je predstavila niz strateških i tehničkih mera usmerenih na smanjenje rizika po sajber bezbednost mobilnih mreža pete generacije "5G". Preporuka uključuje blokiranje dobavljača opreme visokog rizika iz "kritičnih i osetljivih delova mreže", uključujući njeno jezgro gde je evidencija podataka i gde se potvrdjuje autentičnost pametnih telefona na mreži.
SAD lobiraju kod evropskih saveznika da zabrane Huavej, zabrinute da bi mogao da bude prinuđen da pomogne u elektronskom prisluškivanju, pošto je Peking 2017. godine doneo zakon o nacionalnim obaveštajnim podacima.
Američki zvaničnici su više puta upozoravali da će morati da preispitaju odluku o deljenju obaveštajnih podataka sa saveznicima koji koriste "Huavej". Kompanija je negirala navode.
Preporuke EU takođe uključuju pooštravanje bezbednosnih zahteva za kompanije bežične tehnologije i da obezbede da imaju strategiju kupovine od više dobavljača, a ne samo od jednog.
Te mere su slične onima koje je dan ranije preduzela Velika Britanija koja je takođe odlučila da direktno ne zabrani "Huavej", umesto da zabrani nabavke opreme koja se koristi u jezgru sistema ograničavajući njegovu ulogu na snabdevanje manje osetljivih antena i baznih stanica.