Kako je obrazložena ta odluka, IQOS zagreva, a ne sagoreva duvan i korišćenjem tog uredjaja značajno se smanjuje proizvodnja štetnih i potencijalno štenih materija, a naučna istraživanja potvrdjuju da potpuni prelazak sa klasičnih cigareta na IQOS umanjuje izloženost organizma štetnim i potencijalno štetnim materijama.
Jakovljević je naveo da saradnja vlada i organizacija koje se brinu o javnom zdravlju, kakva je ovom prilikom postojala u SAD, ubrzala bi prelazak punoletnih pušača na proizvode koji su bolji izbor za njihovo zdravlje.
"I dalje je jedina opcija koja sa sobom ne nosi nikakav rizik nikad ne početi ili potpuno ostaviti sve nikotinske proizvode, ali za one koji ne prestanu najbolje što mogu uraditi je da potpuno predju na kontrolisane, naučno utemeljene, bezdimne proizvode. Zaključno sa 31. martom ove godine je 10,6 miliona pušača širom sveta potpuno ostavilo cigarete i prešlo na IQOS", rekao je Jakovljević.
Ocenio je da inovacije poput IQOS mogu dramatično ubrzati smanjenje broja pušača, što je prilika veka koja se ne sme propustiti.
Odluka da se Filip Moris-u odobri MRTP aplikacija kojom se IQOS sistem svrstava u kategoriju duvanskih proizvoda modifikovanog rizika usledila je nakon sveobuhvatne analize obimne naučne dokumentacije koju je kompanija agenciji predala u decembru 2016. godine.
Toj odluci prethodila je dozvola FDA-a iz aprila 2019, kojom je omogućena komercijalizacija IQOS-a na američkom tržištu.