"Šuma je participativni projekat i svaki građanin može da kupi sadnicu, zasadi je i doprinese srebreničkoj šumi. Drveće je dugovečnije od ljudi, a mi šumom dajemo fizički prostor žrtvama da ponovo budu sa nama, ali i one nas vraćaju u život”, objasnila je David, a prenela Inicijativa mladih za ljudska prava u Srbiji.
Žiri su činili istoričarka Olga Manojlović Pintar, umetnik Vladimir Miladinović i grafički dizajner Bojan Hadžihalilović.
Pored prvonagrađenog rešenja, žiri je dodelio i tri ravnopravne druge nagrade: "Srebrni svetionik" autora Borisa Petrovića, "Spomen soba // Praznina" Vladimira Pajića i "Kapija mira" Milke Kosanović.
Umetnički nagradni konkurs "Praznina" organizuje se drugu godinu zaredom i njegova ideja je stvaranje spomeničkih inicijativa koje svedoče o neophodnosti pamćenja koje nije bazirano isključivo na osnovu etničke pripadnosti žrtava, kao i mesta na kojima se one pamte.
Ukazivanjem na ideološki okvir i na režim koji je do zločina doveo, sećanje na žrtve srebreničkog genocida moći će da živi u Srbiji kao trajni zalog miru u našem regionu.
Projekat "Zagovaranje, aktivizam, obrazovanje nema mesta poricanju genocida u Srebrenici" sprovode Inicijativa mladih za ljudska prava u Srbiji, Nezavisno društvo novinara Vojvodine i Forum ZFD, a podržan je od strane ministarstva spoljnih poslova Nemačke.