"Visoka nezaposlenost, rad 'na crno', ugroženo pravo na korišćenje godišnjih odmora i bolovanja, nedostatak socijalnog dijaloga sa predstavnicima zaposlenih, situacije u kojima se ostaje bez pravične naknade za rad ili bez doprinosa za zdravstveno, penzijsko i invalidsko osiguranje, pokazuju da se prava radnika u Srbiji krše i da nisu dovoljno zaštićena", naveo je Pašalić u saopštenju.
Prema njegovim rečima, iako je zaštita trudnica i porodilja normativno obezbedjena u praksi se trudnice i porodilje i dalje suočavaju sa problemima.
"Posebno su u teškom položaju trudnice i porodilje čiji su poslodavci prestali da postoje, a ženama nisu obezbedili odgovarajuću dokumentaciju. U tim situacijama uočljivo je odsustvo angažovanja i saradnje inspekcije rada, Poreske uprave, Nacionalne službe za zapošljavanje i jedinica lokalne samouprave", kazao je Pašalić.
Pozvao je zaposlene da povrede svojih prava prijavljuju Inspekciji rada, a ukoliko ta ili druge službe ne postupaju savesno, da podnose pritužbe zaštitniku gradjana.
Ukazao je i na potrebu da nadležni organi uspostave efikasnu saradnju i razmenu informacija, kao i na njihovu obavezu da preduzimaju sve potrebne mere prema poslodavcima koji ne izvršavaju svoje obaveze, kako bi omogućili radnicima da ostvare svoja prava i poboljšaju svoj materijalni položaj.