Kako je na konferenciji rekao direktor TS Nemanja Nenadić, odabrano je sedam gradova, kao i privredni subjekti iz tri privredne grane koji se u medijima često oglašavaju, a zatraženi su podaci od svih inspekcija koje mogu imati nadležnost u tim sektorima i medijima za prethodne tri godine.
Kako je objasnio, Poreska inspekcija je nakon zatraženog dužeg roka za odgovor donela Rešenje kojim je zahtev za pristup informacijama odbijen, Protivpožarna inspekcija je zatražila dodatan rok ali nije dostavila podatke, Uprava za veterinu je tražila pojašnjanje koje joj je dostavljeno, a Inspekcija rada uopšte nije ni na koji način odovorila na zahtev.
"Jasno je da smo se na prvom koraku, u pokušaju da utvrdimo da li se inspekcije zloupotrebljavaju, susreli sa opstrukcijom. Budući da većina inspekcijskih organa ne dostavlja podatke ni po zahtevu, ni u zakonskom roku, to podstiče na sumnju da pojedinačni slučajevi o kojima su mediji izveštavali, a u kojima se sumnja na pritisak na medije i njihove oglašivače, nisu samo sporadične pojave", naveo je Nenadić.
Iz TS su dodali da rešenje za eventualnu pristrasnost inspekcija, o čemu će u narednom periodu saopštiti više podataka, treba da se nadje u novoj Medijskoj strategiji Srbije, čije je pisanje u toku, kao i u Akcionom planu za poglavlje 23 o pristupanju Srbije EU.
Istraživanje "Inspekcije i mediji ima li zloupotreba u postupanju" podržala je Kraljevina Holandija.