"Otimanje hrvatske kulturne baštine nije u skladu sa evropskim vrednostima ni sa perspektivom za koju se Srbija opredelila i sigurno će imati odredjene posledice kada budu otvorena odredjena poglavlja (u pregovorima sa EU o članstvu) koja su sa tim u vezi ključna, poput obrazovanja", rekao je Grlić Radman novinarima.
"To je nama u 21. veku nerazumljivo i neprihvatljivo i to vrlo oštro osudjujemo", rekao je šef hrvatske diplomatije.
On je kazao da je hrvatski ambasador u Beogradu Hidajet Biščević zbog tog slučaja protestovao kod vlasti Srbije.
Odredbe srpskog Zakona o kulturnom nasledju prethodno je kritikovala i ministarka kulture Hrvatske Nina Obuljen Koržinek i ocenila da je reč "o političkom pitanju", kao i Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje.
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije saopštilo je juče da odredba Zakona o kulturnom nasledju, prema kojoj izdanja dubrovačke književnosti pripadaju i srpskoj i hrvatskoj kulturi, zaključno sa 1867. godinom, ne znači da Srbija spori da je stara dubrovačka književnost deo i kulturnog nasledja Hrvata.
U saopštenju se navodi da se "upravo na primeru dvojnog nasledja, zajedničke jezičke prošlosti i odnosa prema književnoj baštini, najbolje prepoznaju evropske vrednosti i perspektive dobrosusedskih odnosa".