Agencija HINA je prenela da je Vučić povodom optužnice Srbije protiv pripadnika hrvatskog ratnog vazduhoplovstva zbog ratnih zločina tokom operacije "Oluja" 1995, rekao u Njujorku da Hrvatskoj "nisu bitna srpska deca" jer "njihovo ubistvo Hrvatskoj nije šteta", ali Srbija "traži da neko odgovara".
Predsednik Hrvatske je odbacio Vučićeve tvrdnje da je neko "baš iz aviona išao da gađa srpsku decu", i rekao da bi Srbija trebalo da odgovori šta su u izbegličkoj koloni tokom "Oluje" radili srpski vojnici, tenkovi i oklopna vozila.
Milanović je rekao da Srbija nema "pravo i moralnu auru" da sudi o događajima na području bivše Jugoslavije i da takvim delovanjem ne može ući u Evropsku uniju.
Naglasio je da Hrvatska Srbiji na putu prema članstvu u EU ne pravi probleme kakve doživljava Severna Makedonija od svojih suseda.
"Je li nas Srbija napala jeste. Je li Beograd bombardovao, uništavao, palio masovno Hrvatsku jeste. A kako se Hrvatska ponaša prema njemu džentlmenski. Pa dosta je bilo!", rekao je Milanović.
Kazao je da Hrvatska dosad nije "učinila ništa" povodom optužnica iz Srbije protiv hrvatskih pilota, a da bi on učinio nešto da je premijer, ali nije hteo da kaže šta i da bi to mogao da predloži Andreju Plenkoviću, "ali ne ovako javno".
"Ova priča da mi po tome nećemo postupati ako ti neko opsuje mater više puta, možeš po tome ne postupati, a možeš i reagovati", rekao je Milanović i optužnice Srbije nazvao "zulumom i terorom" nad hrvatskim zapovednicima Ratnog vazduhoplovstva.
Predsednik Hrvatske je rekao i da je "nejasan način na koji se Srbija ponaša", te da on ne zna da li Beograd zaista želi u EU.
Podsetio je na nedavni sastanak Procesa Brdo-Brioni, čiji je cilj ubrzanje proširenja EU na Zapadni Balkan, i da je potom preko "beogradskih i sarajevskih medija saznao da je navodno nešto komentarisao o Srebrenici".
"Ja neću pomagati nekome ko ne želi da pomogne sebi", kazao je u kontekstu pomoći državama koje žele da postanu članice EU, ali ne pokazuju da im je ta ambicija stvarna.
"Srbija se ponaša kao da se sprema u Šangajsku grupu", zaključio je Milanović. Šangajska organizacija za saradnju okuplja Rusiju, Kinu, od ove godine Iran, Pakistan, Indiju i zemlje središnje Azije.