Baucal je agenciji Beta kazao da je veći i dublji problem od izostanka moralne odgovornosti to što u Srbiji vrlo retko oni koji su na poziciji moći odgovaraju čak i zakonski.
Na pitanje Bete kakvu poruku ljudi sa pozicije moći šalju naciji kada za njih ne postoji ni moralna ni zakonska odgovornost, Baucal je kazao da time pokazujemo da ne poštujemo zajednicu i da nismo pravna država.
To što nema moralne odgovornosti, dodao je on, gradjanima se šalje poruka da mi nismo ni zajednica.
"Moral je uvek povezan sa zajednicom. Ako se vi osećate pripadnikom zajednice vi imate osećaj da poštujete običaje i norme te zajednice čak i kada to nije stvar zakona. Ako šaljemo poruku da nema moralne odgovornosti onda zapravo šaljemo poruku da ovde ne postoji nikakva zajednica, da je ovo jedna džungla u kojoj svako, ko se nadje na nekoj poziciji, treba da vodi računa samo o sebi i o svojim kratkoročnim privatnim interesima", rekao je profesor.
Naglasio je da neprimetno gubimo osnovne premise normalnog života i živimo u sistemu gde se sve manje zna šta je dobro, a šta loše.
Prema njegovim rečima, kada za ljude na vlasti ne važe zakoni, gradjanima se šalje poruka da ne računaju na pravosudje i pravdu, da su njihova prava nevažeća i da ih nemaju.
Upitan kako komentariše to što je izostala moralna odgovornost nadležnih i u slučajevima kada navijači tuku gradjane, kada se otkrije da ministri imaju plagirane doktorate ili kada direktor javnog preduzeća učestvuje u saobraćajki sa smrtnim ishodom, Baucal je kazao da se svaki dan u medijima mogu pročitati primeri zbog kojih bi, u uredjenoj državi, predstavnici vlasti morali da snose moralnu odgovornost.
"Jedan od najdrastičnijih primera izostanka moralne odgovornosti je bio nakon otkrića da je broj preminulih i obolelih od kovida-19 bio fingiran, iako se radilo o životu i smrti. Neko je prilagodjavao brojeve trenutnim političkim interesima i ugrožavao zdravlje ljudi, a da nije snosio nikakvu odgovornost", rekao je Baucal.