Pristupanje Srbije EU podržava 54 odsto ispitanika, dok je jedna trećina protiv, pokazala je anketa, saopštio je EU Info centar.
Najveći proevropski segment stanovništva čine mladi (18-29 godina) sa više od dve trećine koji su za članstvo Srbije u EU.
Na pitanje kako bi glasali, ako bi se danas organizovao referendum o pristupanju Srbije EU, 52,3 odsto ispitanika reklo je "za" dok se 32, 6 odsto izjasnilo "protiv". Da ne bi glasali reklo je 8,4 odsto ispitanika, njih 6,2 odsto nije sigurno a 0,5 odsto odbilo je da odgovori.
Anketa je pokazala da gradjani Srbije dominantno vide EU u pozitivnom svetlu i povezuju je sa mogućnostima i napretkom, boljim ekonomskim standardom, mogućnošću slobodnog putovanja, poštovanjem ljudskih prava itd.
Broj gradjana koji veruju da su uslovi za pridruživanje uniji za dobrobit same Srbije stalno raste, kao i percepcija da EU želi Srbiju za člana.
Ambasador EU u Srbiji Sem Fabrici istakao je da veoma ohrabruju rezultati poslednje ankete javnog mnjenja.
"Većina gradjana Srbije i dalje podržava pristupanje uniji i pozicionira EU kao najvećeg donatora, trgovinskog i investicionog partnera, uključujući i period tokom pandemije. Dodatno, više gradjana veruje u našu snažnu posvećenost da nam se Srbija pridruži kao članica EU. To nas dodatno motiviše da nastavimo da gradimo snažnije veze i angažujemo se u svim poljima radi bržeg i potkrepljenog procesa pristupanja EU", naveo je Fabrici, dodaje se u saopštenju.
Istraživački tim Ninamedije saopštio je da su posle osam talasa istraživanja identifikovali stabilnu većinsku podršku članstva Srbije u EU (54,3 odsto).
Gradjani Srbije vide EU kao ključnog ekonomskog i političkog partnera (kada su u pitanju trgovina i investicije – 42,7 odsto gradjana navodi EU ), a više od 50 odsto gradjana smatra da će oni lično kao i država Srbija ulaskom u EU ostvariti više prednosti nego nedostataka.
Više od 40 odsto ispitanika zna da je EU najveći donator u Srbiji, daleko ispred bilo koje druge zemlje ili organizacije. Pri tome, većina gradjana Srbije prepoznaje da je EU najvažniji trgovinski i investicioni partner Srbije, mnogo ispred drugih zemalja (Kina, Rusija, SAD, itd).
Na pitanje ko je po njihovom mišljenju najveći donator u Srbiji 40,9 odsto ispitanika reklo je EU, 32,4 odsto Kina, a 20,2 Rusija.
Ukupno 58 odsto gradjana podržava dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU. Istovremeno, gradjani veruju da je proces normalizacije najvažniji uslov za Srbiju da bi se pridružila EU, za kojim sledi borba protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Gradjani bi želeli da budu bolje informisani o EU i procesu evrointegracija Srbije. Njih 55 odsto smatra da su Vlada Srbije i Ministarstvo za evropske integracije primarno odgovorni za komunikaciju o efektima pristupanja Srbije EU.
Istraživanje je sprovedeno u junu 2021. na uzorku od 1.211 ljudi iz 40 gradova i opština, koristeći CAPI metodu (kompjuterski podržano anketiranje licem u lice).