Medjutim, Sindikat je već pozvao sve pripadnike Vojske Srbije da ne potpišu izjavu kojom daju saglasnost za "privremeno oduzimanje" svojih privatnih mobilnih telefona, jer je to njihovo lično pravo, i zbog toga ne mogu snositi nikakve sankcije.
Sindikat to naredjenje ministra odbrane Aleksandra Vulina vidi kao "još jednu u nizu zloupotreba službenog položaja" i prekoračenje službenih ovlašćenja, kao najgrublje kršenje osnovnih ljudskih prava, sloboda i privatnosti pripadnika Vojske.
Zakonom je propisano da samo policija u ovom slučaju vojna, pod rukovodstvom i uz odobrenje tužioca ili suda, i ako su za to ispunjeni odredjeni zakonski uslovi, može privremeno oduzimati predmete poput mobilnog telefona, naveo je Vojni sindikat Srbije.
Ti uslovi u slučaju sporne naredbe ministra odbrane "svakako nisu ispunjeni i predstavljaju prevaru zaposlenih u Vojsci da izvrše naredbu ministra i daju saglasnost da budu sutra i prisluškivani, a njihovi lični podaci zloupotrebljeni", upozorava Sindikat u saopštenju.
Ministarstvo odbrane: Naredjenje Vulina o zaštiti tajnih podataka zasnovano na zakonu
Ministarstvo odbrane Srbije saopštilo je večeras da je naredjenje ministra Aleksandar Vulina o merama zaštite tajnih i službenih podataka i dokumenata zasnovano na Zakonu o tajnosti podataka i Zakonu o Vojsci Srbije i da se njime bliže uredjuje način korišćenja telekomunikacionih uredjaja u prostorijama u kojima se obradjuju i čuvaju tajni vojni podaci.
"U slučaju nepoštovanja tog naredjenja nadležni organi primenjivaće Zakonom propisane mere", navodi se u saopštenju ministarstva prosledjenom povodom, kako je navedeno, "netačnih i zlonamernih tvrdnji Vojnog sindikata Srbije, a radi istinitog obaveštavanja javnosti".
Kako se ističe, primena mera zaštite tajnih podataka i dokumenata uobičajena je u svim armijama sveta.