Na zajedničkoj konferenciji za novinare posle susreta sa slovačkim kolegom Miroslavom Lajčakom u Kalinjingradu, Lavrov je kazao da je situacija u Ukrajini postala povod za konsolidaciju NATO-a kako bi se ponovo govorilo o "ruskoj pretnji i bez presedana povećavalo vojno-tehničko prisustvo Alijanse pored ruskih granica".
Lavrov je rekao da su neke zemlje odbile da to čine, kao što su Srbija i Makedonija, zbog čega su se "uvredili" lideri NATO-a.
On je rekao da su ti zahtevi u Crnoj Gori pali na plodno tlo, "izmedju ostalog i zato što je crnogorsko rukovodstvo dobilo obećanje da će biti zaboravljeni neki problemi sa zakonom u kontekstu ulaska u Alijansu".
"To je najobičniji geopolitički projekat koji ne jača bezbednost NATO-a, dovodi do dodatnih troškova Alijanse, jer je potrebno osvojiti na vojno-tehničkom planu i teritoriju Crne Gore. To takodje ni za trunku ne jača bezbednost Crne Gore, jer Crnoj Gori niko nije pretio i ne može da preti", naveo je Lavrov.
Prema njegovim rečima, "rusofobni histerični glasovi" koji se čuju iz Podgorice, izazivaju samo žaljenje i podsmeh.
"U zamenu za lojalnost prema antiruskim sankcijama, Crnoj Gori su nametnuli članstvo u NATO. Ta tendencija nas vraća politici linija podele u Evropi, podriva mnogobrojna obećanja zapadnih lidera o neophodnosti da se obezbedi jednaka i nedeljiva bezbednost. Ta linija neće dovesti nikuda", rekao je Lavrov.
On je dodao da je Moskva spremna na dijalog, ali na ravnopravnoj osnovi, na osnovu konkretnih činjenica.