"Svedoci smo brojnih, delom opravdanih a delom zlonamernih kritika na rad sudova i tužilaštava... gde se izmedju ostalog pravosudju stavljalo na teret da postupa po uputstvima predstavnika izvršne vlasti što je svakako nedopustivo, a da su najviša pravosudna tela na to gledala sa indiferencijom i nisu preduzimala mere iz svoje nadležnosti", navelo je UST.
UST je pozvao Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca da odmah po ukidanju vanrednog stanja održe sednice na kojima će razmotriti i usvojiti uputstva za postupanje sudova i tužilaštava do konačne normalizacije životnih tokova i rada.
Svesni da će se i u narednom periodu poštovati mere socijalne distance i zabrane okupljanja većeg broja ljudi u zatvorenom, sudije i tužici traže jasna rešenja imajući u vidu prostorne kapacitete jer je većina sudnica male kvadrature, dozvoljen ili preporučen maksimalan broj osoba u zatvorenom prostoru, pitanje centralnih ventilacija u zgradama pravosudnih organa.
Dodali su da se otvara problem regulisanja načina rada za starije od 60 godina, zaposlene koji imaju decu mladju od 12 godina i zaposlene sa hroničnim oboljenjima, kao i plan korišćenja godišnjih odmora u sudovima, dok sa druge strane treba voditi računa na pravo gradjana na sudjenje u razumnom roku.