Kako se navodi u saopštenju, iako će investitor francusko-japanski konzorcijum (The Consortium of SUEZ Groupe SAS & I-Environment Investments limited) uložiti 300 miliona evra, ugovor će doneti "ogromne finansijske obaveze koje će se katastrofalno odraziti na budžet grada i komunalne troškove gradjana".
Dodaje se da je to minimalni iznos, jer nisu uračunati svi prateći infrastrukturni troškovi, kao ni troškovi koji uključuju povlašćen položaj u proizvodnji energije.
"Ova ogromna ulaganja koja grad izvodi imaju za rezultat srazmerno veliku zaradu privatnog investitora, a štetu po javne finansije, ostavljaju gradski budžet sa enormnim direktnim i skrivenim troškovima, a gradjane sa cenom tretmana otpada i najmanje četiri puta većom cenom usluga", saopštila je Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd.
Inicijativa je navela i da se očekuje poskupljenje računa gradjana za četiri do pet puta za odvoženje smeća, kao i ukidanje mogućnosti otvaranja radnih mesta u "zelenoj ekonomiji".
Pored finansijskog dela, analiza je navela i pravno-proceduralne probleme.
Navodi se da ugovoru nedostaju odredjeni delovi, kao i to da se gradsko pravobranilaštvo nije bavilo analizom Ugovora, jer po njihovom tumačenju prevod ugovora nije u duhu srpskog jezika i nema pečat sudskog tumača.