Da je finansijska situacija u RTV-u krajnje složena, potvrdio je i Upravni odbor koji je na sednici 13. aprila ove godine konstatovao da mere štednje nisu imale pun efekat jer se negativan trend odnosa prihoda i rashoda nastavio i u prvim mesecima ove godine, što je dovelo do ozbiljne nelikvidnosti i nesolventnosti.
Upravni odbor je konstatovao i da su mere štednje dovele do pojave negativnih efekata na nesmetanu realizaciju programa, iako su troškovi proizvodnje u 2017. uvećani, s obzirom na to da je većina nabavki odložena i da nije moguće obezbediti osnovna ulaganja u proizvodnju programa.
"Ovome treba dodati i činjenicu da više od tri četvrtine zaposlenih ostvaruje zaradu ispod republičkog proseka (prosek u RTV-u u januaru ove godine iznosio je 45.873 dinara) i da postoji objektivna opasnost da RTV neće biti u mogućnosti da redovno isplaćuje zarade i naknade zaposlenima na postojećem nivou", navodi u se u zaključcima UO.
Upravni odbor RTV-a je Vladi Srbije još ranije predložio izmenu Zakona o javnim medijskim servisima, kojom bi se omogućila promena načina raspodele naplaćenih sredstava od TV takse na teritoriji Vojvodine.
To bi značilo da umesto sadašnjeg modela 70:30 u korist RTV-a, ubuduće ovoj medijskoj kući pripadne 80 odsto sredstava, a RTS-u 20 odsto. Takodje je predloženo da se postepeno poveća i visina takse sa sadašnjih 150 dinara.
Zakon o javnim medijskim servisima Upravnim odborima RTV i RTS dozvoljava da odrede visinu TV takse do iznosa od 500 dinara. Trenutni iznos takse na teritoriji Srbije je skromnih 150 dinara zbog čega Vlada Srbije svake godine pomaže javne servise sa ukupno četiri milijarde dinara.
"S obzirom na to da se u zakon striktno navodi da odluku o utvrdjivanju visine takse donose Upravni odbori RTS-a i RTV-a zajednički, postavlja se pitanje zašto javni medijski servisi ne žele sami sebi da pomognu već traže odobrenje Vladi Srbije za povećanje TV takse", navodi VOICE.