Savet za regionalnu saradnju (RCC) i Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) pokrenuli su danas Regionalnu mrežu žena u nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici (STEM) kao deo zajedničke inicijative na polju ekonomskog osnaživanja žena, saopštio je RCC.
Ona je izrazila uverenje da inicijativa osnaživanja žena da se školuju i grade karijeru upravo u oblastima u kojima dominiraju muškarci dolazi u pravo vreme, s obzirom na ekonomske poteškoće s kojim se suočava ceo region usred krize izazvane kovidom-19.
Mirjana Špoljarić Eger, pomoćnica generalnog sekretara i direktorka Regionalnog biroa za Evropu i Zajednicu nezavisnih država, rekla je da žene obavljaju samo oko 14 odsto poslova u oblasti nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike na Zapadnom Balkanu.
"Razlika u platama je obično manja u ovim oblastima nego u drugim granama. Slaba vidljivost žena u pomenutim oblastima jedan je od najvećih razloga koji se navode kada su u pitanju rodne razlike u stečenim diplomama u ovim oblastima, karijerama, počevši od početnih radnih mesta pa do rukovodećih, kao i osnivačima tehnoloških preduzeća", navela je Eger.
Kao deo iste inicijative, RCC je, dan ranije, predstavilo studiju pod nazivom "Ekonomske koristi rodne jednakosti i osnaživanja žena u šest ekonomija Zapadnog Balkana" koja predstavlja sveobuhvatnu analizu postojeće situacije u pogledu rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena na Zapadnom Balkanu.
Glavni nalazi studije ukazuju da bi se BDP po glavi stanovništva regiona mogao povećati za 1,5 odsto do 2035. godine ako vlade i privredni subjekti preduzmu koordinirane napore da se smanji rodna razlika u stopama zastupljenosti.
Šest ekonomija Zapadnog Balkana su i dalje daleko od rodne jednakosti sa učešćem žena na srednjim i višim upravljačkim položajima od 29 odsto 2019. godine (5 postotnih bodova ispod EU).
Osnaživanje žena u šest ekonomija Zapadnog Balkana ispod je proseka EU. Prosečna ocena u indeksu osnaživanja žena regiona 2019. godine iznosila je 52,4, dok je u EU bila 80 od 100.
Od šest ekonomija, Albanija je zabeležila najbolju ocenu indeksa osnaživanja žena i u ukupnom indeksu zauzela 18 mesto, i to ispred ekonomija južne Evrope kao što su Grčka, Španija i Italija.