"Cilj projekta je unapredjenje sistema cena vode u Srbiji pružanjem podrške u proceni stanja pružanja usluga i izradi predloga za povećanje efikasnosti usluga sektora voda i za sprovodjenje revidiranih zahteva za nadoknadu troškova i uspostavljanje regulatornog sistema cena vode", izjavila je pomoćnica ministra poljoprivrede Vedrana Ilić.
"Posebna pažnja biće posvećena podršci u sprovodjenju tarifne metodologije na lokalnom nivou, u 20 pilot opština i gradova Požega, Brus, Blace, Kruševac, Sokobanja, Šabac, Lebane, Loznica, Čačak, Pančevo, Užice, Smederevo, Arilje, Kosjerić, Raška, Kraljevo, Niš, Vršac, Subotica i Ivanjica", kazala je Ilić.
Program menadžer Delegacije EU u Srbiji Antoan Avinjon kazao je da se reforme u Srbiji, uz podršku EU, sprovode zbog gradjana i sa ciljem da imaju kvalitetniju vodu, efikasnije i bolje vodne usluge.
Naglašeno je da će projekat direktno uticati na kvalitet života gradjana poboljšanjem standarda i efikasnosti usluga u sektoru voda, unapredjivanjem poslovanja komunalnih preduzeća i jedinstvenim pristupom vodnim tarifama, osiguravajući pravednu metodologiju obračuna troškova.
Uz podršku EU do sada su izgradjena postrojenja za preradu otpadnih voda u Subotici, Šapcu, Leskovcu, Kuli i Vrbasu, a obnovljeni sistemi za vodosnabdevanje u Požarevcu, Indjiji i Petrovcu na Mlavi, dok je u Velikom Gradištu izgradjen potpuno nov sistem za vodosnabdevanje.
U Kruševcu, Aleksandrovcu, Ćićevcu i Varvarinu su obnovljeni ili izgradjeni regionalni sistemi vodosnabdevanja, dok je u Raškoj, pored sistema za vodosnabdevanje, izgradjen i sistem za preradu otpadnih voda.
EU je do sada uložila više od 400 miliona evra bespovratnih sredstava kroz brojne programe i projekte za zaštitu životne sredine u Srbiji.