Ministarstvo zaštite životne sredine i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), uz podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF), nagradilo je autore za za proizvodnju energije od bio-otpada, upotrebu organskog otpada za dobijanje komposta, đubriva i novih materijala, korišćenje opasnog otpada za proizvodnju visoko kvalitetnog đubriva, kao i za reciklažu tekstila, papira, kartona i paklica od cigareta kako bi se od njih dobili novi proizvodi.
To su Program upravljanja otpadom u Republici Srbiji i Program razvoja cirkularne ekonomije.
"Nagrađene inovativne ideje nude nova rešenja u načinu na koji se proizvodi dizajniraju, proizvode i koriste, što će doprineti smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, reciklaži materijala i njihovoj ponovnoj upotrebi umesto nove sirovine. Time će biti smanjena potrošnja neobnovljivih resursa i ukupna količina otpada koji će završiti na deponijama", kazao je Čarkić.
Stalni predstavnik UNDP u Srbiji Jakup Beriš rekao je da će ova rešenja doprineti unapređenju kvaliteta životne sredine, otvaranju novih, zelenih radnih mesta i povećanju konkurentnosti srpskih kompanija.
Nagradu za inovacije dobili su kopmanije Nektar, Elixir Zorka-mineralna đubriva, Bitgear Wireless Design Services, Udruženje za podršku osobama ometenim u razvoju "Naša kuća", JKP Osečina, JKP Novi Pazar i JKP Novi Sad i beogradska opština Stari grad.
Ovom prilikom, Ministarstvo zaštite životne sredine je dodelilo Eko znak Srbije kompaniji Wienerberger (Vinerberger) za proizvod presovani crep, i kompaniji Tarkett (Tarket) za proizvod višeslojna parketna daska.
Uslov za dobijanje Eko znaka je da je proizvod napravljen u Srbiji i da je u procesu njegove proizvodnje smanjen najmanje jedan od faktora koji utiču na životnu sredinu: potrošnja električne energije, emisija štetnih i opasnih materija, proizvodnja otpada ili potrošnja prirodnih resursa.
Važno je i da kompanije čiji proizvodi nose Eko znak podstiču upotrebu sekundarnih sirovina i recikliranih materijala, da smanjuju emisiju buke, vibracija i zračenja, kao i da njihovi proizvodi na kraju životnog ciklusa mogu da budu ponovno upotrebljeni ili reciklirani.