Ruski vandal osudjen na 2,5 godine zatvora
Svet
| 30.04.2019
|
access_time
17:00
Taj čovek je proglašen krivim za oštećivanje Rjepinove slike na kojoj je prikazan car Ivan Grozni koji na rukama drži umirućeg sina nakon što ga je u besu udario.
Igor Podporin je u maju prošle godine u moskovskoj Tretjakovskoj galeriji čuvenu sliku "Ivan Grozni i njegov sin Ivan 16. novembra 1581" oštetio metalnom štanglom. Posle je tvrdio da je jedan od najvažnijih eksponata galerije napao jer misli da slika nije istorijski precizna.
Na slici iz 1885. je načinjeno nekoliko rupa, ali su lica Ivana Groznog i sina ostala neoštećena. Očekuje se da restauracija potraje još nekoliko meseci.
Napad koji je postavio pitanja o bezbednosti u jednoj od najslavnijih moskovskih galerija podsetio je na napad mentalno bolesnog čoveka na istu sliku pre više od 100 godina.
Kada je prvi put objavljena, Rjepinova slika je izazvala lavinu kritika zbog jezivog prikaza jedne od najmračnijih epizoda ruske istorije, a takodje je postala prva slika čije izlaganje je u Ruskoj imperiji bilo zvanično zabranjeno. Zabrana je ukinuta par meseci kasnije.
Mentalno bolesni čovek je 1913. sliku udario nožem. Tadašnji kustos Tretjakovske galerije je bio toliko potresen tim činom da se bacio pod voz.