Linglong: Za proizvodnju pneumatika nije neophodna integrisana dozvola
Kako su naveli iz fabrike njeno izdavanje, kao posebne dozvole u sferi dodatne kontrole uticaja na životnu sredinu, uredjeno je posebnim zakonom i jasno definisano za koje privredne delatnosti je ovakva dozvola neophodna.
Linglong je ovo saopštio reagujući na nedavno saopštenje Akcije progresivne Vojvodine (APV) u kome se tvrdi da ta kompanija da bi dobila dozvolu za gradnju tog industrijskog postrojenja mora imati integrisanu dozvolu.
Iz Lingloga su naveli i da je spisak integrisanih dozvola javan i da je dostupan na sajtu Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine unutar Registra izdatih integrisanih dozvola.
"Što se tiče teritorije cele Srbije, prema reviziji javnog spiska Ministarstva zaštite životne sredine iz septembra 2022. godine, do sada je izdato 220 integrisanih dozvola i nijedan operater nije proizvodjač pneumatika", naveli su iz Linglonga.
Ta komapnija je navela i da je aktivno i odgovorno pribavljala neophodnu dokumentaciju i sprovodila sve zakonske obaveze, medju kojima i Lokacijske uslove od Pokrajinskog Zavoda za zaštitu prirode, sa preko 30 jasno definisanih uslova.
"Jedna od obaveza jeste utvrdjivanje nultog stanja životne sredine. Ova istraživanja podrazumevala su merenja ambijentalnog stanja vazduha, gde je praćen kvalitet vazduha u periodu od sedam dana, kvalitet površinskih voda u reci Begej i Aleksandrovačkom kanalu, kvalitet zemljišta na posedu kompanije, kao i stanje i kvalitet podzemnih voda koje protiču ispod poseda kompanije", naveo je u saopštenju Linglong.
Poručili su i da će nakon završetka izgradnje fabrike, a pre početka pokretanja serijske proizvodnje, biti "izvršen niz merenja u skladu sa zakonima iz oblasti zaštite životne sredine".