Web Analytics
Makron: Samit Frankofonije 2024. godine biće u Francuskoj - BetaRS

Makron: Samit Frankofonije 2024. godine biće u Francuskoj

Politika | 20.11.2022 | access_time 16:30
Makron: Samit Frankofonije 2024. godine biće u Francuskoj

Samit Frankofonije 2024. biće održan u Francuskoj prvi put posle više od 30 godina, i to u dvorcu Vile-Kotere, budućem medjunarodnom sedištu francuskog jezika, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron (Emmanuel Macron).

"Samit šefova država i vlada (Frankofonije) biće održan 2024. godine u Vile-Kotereu na severo istoku Francuske", rekao je Makron i dodao da nema lepšeg mesta "da francuski jezik ispriča svoju odiseju i izgradi svoju budućnost".

U tom dvorcu oko 85 kilometara severoistočno od Pariza, kralj Fransoa Prvi (Francois) je 1539. godine izdao uredbu kojom je francuski postao jezik administracije i to je važan osnivački akt u istoriji Francuske.

U tom dvorcu, nekadašnoj rezidenciji kraljeva, održane su predstave velikih francuskih dramaturga Molijera (Moliere), Korneja (Corneille) i Rasina (Racine).

Makron je rekao da je dvorac u fazi renoviranja kako bi postao Medjunarodni grad francuskog jezika i dodao da je uloženo nekoliko desetina miliona evra za radove.

Ovogodišnji samit Frankofonije održan je u Tunisu.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

Ekonomija

Tenis

Zelena Srbija

IT