Lađevac: Kina uspela da sačuva pozitivan rast
COVID-19
| Izvor: Beta
| 20.01.2023
|
access_time
13:50
U trenutku kada je prepoznalo da pandemija gubi snagu, u odnosu na težinu oboljenja koje izaziva, rukovodstvo NR Kine odlučilo je da optimizuje mere kontrole epidemije radi bolje koordinacije između njene kontrole i ekonomskog i društvenog razvoja. Na taj način stvaraju se i važni uslovi za ekonomski oporavak svetske privrede, ocenila je lađevac u autorskom tekstu za Kinesku medijsku grupu (CMG).
Uzevši u obzir izveštaje Svetske banke koji govore o porastu ulaganja Kine u visoku tehnologiju za 19,9 odsto u periodu od januara do novembra 2022. godine, kao i izveštaj Kineskog nacionalnog biroa za statistiku o privrednom rastu od 3,9 odsto u istoj godini, pozitivnim pokazateljima u potrošnji i ulaganjima u infrastrukturu, jasno je da je kineska privreda očuvala vitalnost i otpornost, ukazala je autorka.
Lađevac je navela da je Kina, u prethodnom periodu, aktivno promovisala i projekte izgradnje infrastrukture, tako da se može očekivati da će se rast infrastrukturnih investicija ubrzati. Sve to ukazuje da će Kina nastaviti da sprovodi šire i dublje otvaranje u većoj meri, kao i da gradi otvoreni ekonomski sistem višeg nivoa kako bi nastavila da daje podsticaj globalnom ekonomskom oporavku, dodaje se u tekstu.
Kao jedinstven primer uspeha u pandemiji, jasno je da će Kina u postpandemijskom periodu biti svetski lider u ekonomiji, ne samo po svojoj ekonomskoj snazi, već i po svojim dubokim idejama multilateralne saradnje, ocenila je lađevac i dodala da je u tom pogledu od posebnog značaja Inicijativa Pojas i put i njena dalja implementacija.
Lađevac je ukazala i da važan segment daljeg ekonomskog rasta Kine predstavlja razvijanje svih grana privrede, uključujući i turizam i dodala da se u narednom periodu može očekivati prava ekspanzija u ovoj oblasti s obzirom na tri duge godine ograničenih ili gotovo nemogućih putovanja.
U tom kontekstu od posebnog značaja jeste otvaranje dve direktne avio linije između Srbije i Kine, linije Peking – Beograd i Beograd – Tjenđin. Ovim linijama stvaraju se realne osnove za unapređenje ekonomske razmene, ali i daje neophodan podsticaj oživljavanja turizma i povećanju broja uzajamnih poseta državljana Kine i Srbije, zaklkjučila je autorka u tekstu pod naslovom "Doprinos novih mera".