Izlazne ankete: Hristodulidis ima najviše glasova u drugom krugu predsedničkih izbora na Kipru
Svet
| Izvor: Beta-AP
| 12.02.2023
|
access_time
18:55
Prema tim procenama, Hristodulidis je osvojio između 50,5 odsto i 53,5 odsto glasova, a ispred rivala, Andreasa Mavrojanisa koji je osvojio od 46,5 do 49,5 odsto glasova.
Odziv birača je bio 72,2 odsto.
Hristodulidis (49) osvojio je najviše glasova u prvom krugu predsedničkih izbora (32,04 odsto), a Mavrojanis (66) 29,59 odsto glasova.
Pobednik izbora će naslediti desničarskog predsednika Nikosa Anastasijadesa (76) koji završava dva petogodišnja mandata.
Na dnevnom redu novog predsednika biće borba protiv inflacije i korupcije, kao i ponovno pokretanje mirovnih pregovora na podeljenom ostrvu koje je članica Evropske unije.
Posle puča pristalica ujedinjenja Kipra s Grčkom, Turska je 1974. godine okupirala sever naseljen turskom manjinom i proglasila "Tursku republiku Severni Kipar".
Analitičari su ranije ocenili da koji god od kandidata pobedi, neće biti spoljno-političkog preokreta jer su kandidati proevropski orijentisani i podržavaju sankcije zapadnih zemalja protiv Rusije od početka invazije na Ukrajinu.
Teme
Ekonomija
Šta drugi čitaju
Fudbal
Barselona slavila protiv Espanjola u Primeri
pre 9 sati
Pročitajte vise
pre 2 dana
Devizni kurs: Evro u utorak 117,37 dinara
pre 2 dana
Savet bezbednosti UN danas o Kosovu
pre 4 dana
Devizni kurs: Evro sutra 117,37 dinara