Delegacija EU i misija OEBS-a u Srbiji:Podrška medijskim reformama i bezbednosti novinara
Društvo
| 03.05.2023
|
access_time
17:15
BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIC
Delegacija EU i misija Organizacije za evropsku bezbednosti i saradnju (OEBS) najavile su danas u Beogradu da će nastaviti podršku medijskim reformama i stvaranju sigurnog okruženja za novinare u Srbiji.
Šef delegacije EU u Srbiji Emanuele Žofre je na skupu povodom Svetskog dana slobode medija kazao da EU ostaje opredeljena da podržava medijske reforme i slobodan i bezbedan rad novinara.
Žofre je podsetio na pretnje i napade na novinare i medije u Srbiji, ukjlučujući i na list Danas, novinara Foneta i Televiziju N1, te ukazao da je u bazi Nezavisnog udruženja novinare Srbije od počeka godine registrovano 37 napada.
On je ocenio da slučajevi procesuiranja napadača ukazuju da "koordinirani napori svih aktera", u koje je ubrojao medijska udruženja, policiju, tužilaštvo i sudske oprgane, mogu da dovedu do ostvarivanja pravde i vladavine prava.
Žofre je odao priznanje za rad stalnoj Radnoj grupi za bezbednost novinara i istakao da je ponosan što EU finasira izgradnju sistema za prevenciju i hitno regovanje u slučaju pretnji i napada na novinare u Srbiji.
Šef misije OEBS u Srbiji Jan Bratu na skupu u prostorijama Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) kazao da će OEBS nastaviti saradnju s partnerima kako bi omogućili medijske reforme i nesmetan rad novinara.
Bratu je kazao da svaki slulčaj napada na novinare mora biti brzo i efikasno istražen, te naglasio i neophodnost da takve napada zvaničnici odmah javno osude.
"Ne sme postojati prostor za nekažnjivost (za napade na novinare i medijske kuće)", rekao je on.
Bratu i Žofre su ukazali na nerešene slučajeve ubistva novinara, poput Slavka Ćuruvije, pre 24 godine, i izrazili očekivanje da će presuda biti konačno doneta.
Šef misije OEBS-a je podsetio da "optužnica nije ni na vidiku" u slučajevima ubistva novinara Milana Pantića u Jagodini 2001. i novinarke Dade Vujasinović u Beogradu 1994.
Predsednik ANEM-a Veran Matić je naglasio značaj "političke volje", odnosno, kako je kazao "političke nevolje" za poboljšanje mediijske slike i bezbednost novinara u Srbiji.
On je ukazao da je Srbija na listi medijskih sloboda organizacija Reporteri bez granica (RSF) za 2023. pala za 12 mesta i ocenio da to u godišnjem izveštaju RSF za narednu godinu može biti promenjeno.
"Moguće je, lako, da imamo ozbiljan napredak ali je potreban politička volja da se krene u tom pravcu", ocenio je Matić.
On je kazao da se "nažalost iz godine u godinu", prilkom obeležavanja Svetskog dana slobde medije, i u Srbiji, dobija utisak kao da "negativna spirala utisaka" ne prestaje.
Matić je ocenio da to "nije neočekivano" s obzirom na to kako izgleda sloboda medija u Srbiji.
"Možemo se samo zapitati koliiko bi lošije bilo da nema delegacije EU koja široko i snažno pomaže medije i novinare i misije OEBS-a koja na stručan način podržava, ne samo medije i novinare nego i državu da bude mnogo bolja i obzirnija prema slobodama medijima", kazao je on.
Prema njegovim rečima, podrška se odnosi i na donošenje medijskih zakona koji bi trebalo da budu prema svetskim standardima.
Srbija je zabeležila najveći pad u regionu EU i Balkana, za 12 poena, na listi medijskih sloboda koju je objavila organizacija RSF u godišnjem izveštaju za 2023.
U Srbiji, koja se nalazi na 91. mestu od ukupno 180 rangiranih zemalja, "provladini mediji šire rusku propagandu", navodi se u izveštaju koji ističe da je sloboda štampe u Evropi u senci rata u Ukrajini.
U regionu su ispred Srbije Hrvatska (42), Severna Makedonija (38), Kosovo (56), Crna Gora (39), BiH (64)
Teme
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Scena
Dogodilo se
Na današnji dan 30. oktobar
pre 2 sata