Princ Hari stigao u Viši sud kao svedok u slučaju prisluškivanja i hakovanja njegovog telefona
Svet
| Izvor: Beta-AP
| 06.06.2023
|
access_time
11:55
Pravna bitka princa Harija protiv britanske štampe počela je 10. maja kada se prva od tri tužbe vojvode od Saseksa za hakovanje telefona našla pred sudom.
Hari i tri manje poznate ličnosti tuže bivšeg izdavača Dejli Mirora zbog navodnog narušavanja privatnosti.
Aktivnosti o kojima je reč desile su se pre više od 20 godina, kada su novinari i privatnici presretali govornu poštu kako bi prisluškivali članove kraljevske porodice, političare, sportiste, poznate ličnosti, pa čak i žrtve zločina.
Hakovanje telefona je, nakon što je kasnije otkriveno, izazvalo skandal u javnosti.
Sin kralja Čarlsa trećeg biće prvi britanski princ od 19. veka koji će ući u ložu za svedoke u sudnici. Njega će unakrsno ispitivati advokat optuženog tabloida.
Izlažući prinčev slučaj juče na sudu, njegov advokat Dejvid Šerborn rekao je da su britanske novine od Harijevog detinjstva koristile hakovanje i druge načine ilegalnih prikupljanja informacija kako bi pravile priče za naslovnice.
Rekao je da su priče o Hariju tabloidima donele veliku zaradu, i da je oko 2.500 članaka pokrilo sve aspekte njegovog života od 1996. do 2011. godine, od povreda u školi do eksperimentisanja sa marihuanom i kokainom, i uspešnih i neuspešnih veza sa devojkama.
Advokat Miror grupe Endru Grin rekao je da "jednostavno nema dokaza koji bi mogli da podrže nalaz da je telefon vojvode od Saseksa hakovan" i da planira da ispituje Harija dan i po.
Princ vodi rat protiv britanskih novinara pravnim tužbama ali i svojim memoarima "Spare", obećavajući da mu je životna misija da reformiše medije koje krivi za smrt svoje majke, princeze Dajane.
Hari je takođe tužio izdavače Dejli Mejla (Daily Mail) i Sana (Sun) zbog skandala sa hakovanjem telefona nakon što je jednogodišnja istraga o etici štampe 2011. godine otkrila da su zaposleni u sada ugašenom tabloidu News of the World prisluškivali govornu poštu mobilnih telefona.
Hari je u sudskim dokumentima optužio medije da su još dok je bio mali stvorili narativ u kome je prikazivan kao "debeo", "varalica" i "maloletna pijanica".
Njegove tužbe mogle bi dodatno da pokvare porodične odnose koji su zategnuti otkako su Hari i njegova supruga Megan napustili kraljevski život 2020. i preselili se u SAD nakon što su se žalili na rasističke stavove britanske štampe.
Izdavači se brane tvrdnjom da Hari nije pokrenuo slučajeve u roku od šest godina. Hari je u svojim memoarima za kašnjenje u podnošenju tužbe delimično okrivio svoju porodicu.