U Srbiji 0,3 odsto izbeglica podnelo zahtev za azil, nova Strategija u cilju povećanja tog broja
U Srbiji je svega 0,3 izbeglica podnelo zahtev za azil, rečeno je danas na konferenciji o položaju izbeglica i tražilaca azila "Pravo nije privilegija".
Pošto je taj broj izuzetno mali, Centar za istraživanje i razvoj društva IDEAS je doneo Strategiju unapređenja položaja izbeglica, čiji je glavni cilj povećanje broja tražilaca azila u Srbiji.
Predstavnik Visokog komesara UN za izbeglice u Srbiji (UNHCR) Soufiane Ađali ocenio je na konferenciji da će broj izbeglica u svetu od ove godine biti veći od 110 miliona.
"Ljudi se ne kreću da bi se šetali, već nemaju zaštitu od svoje države. UNHCR kao organizacija postoji već skoro 50 godina i naš cilj je da izbeglice budu aktivni učesnici borbi za svoju zaštitu", rekao je Ađali.
Zamenica komesara za izbeglice i migracije Republike Srbije Svetlana Velimirović navela je da pravni i institucionalni okvir za integraciju izbeglica postoji u Srbiji i da su obezbeđena sredstva za integraciju osoba koje su dobile zaštitu.
"Prošle godine kroz Srbiju je prošlo 124.000 migranata. Od toga je 4.000 izrazilo interesovanje da traži azil, a 320 je zapravo podnelo zahtev za to i 300 je dobilo međunarodnu zaštitu. U Srbiji uz pomoć EU svima kojima je neophodna podrška, azil ili međunarodna zaštita mogu to pravo i ostvariti", rekla je Velimirović.
Direktor Centra za istraživanje i razvoj uštva IDEAS Marko Milanović je naveo da kroz Srbiju prodje čak 63 odsto svih izbeglica koji idu "zapadnobalkanskom rutom".
Učesnici konferencije su rekli da je drugi put u Srbiji osnovan Savet za izbeglice, čija je uloga da radi u interesu izbeglica, da se integrišu u društvo kada podnesu zahtev za azil i da radi na poboljšanjima podrške i utočišta za one kojima je to potrebno.