Ministri trgovine Kine i SAD o prevazilaženju prepreka
Dve strane su se uključile u racionalnu, iskrenu i konstruktivnu komunikaciju u vezi sa sprovođenjem konsenzusa koji su postigla dvojica šefova država na svom sastanku na Baliju, u Indoneziji, fokusirajući se na ekonomske i trgovinske odnose Kine i SAD, navodi se u saopštenju.
"Ekonomski i trgovinski odnosi su kamen temeljac odnosa Kine i SAD. Trgovina između dve zemlje važna za njihove ekonomije i globalnu ekonomiju", rekao je Vang.
"Kina je voljna da radi zajedno sa SAD na stvaranju povoljnog političkog okruženja za saradnju poslovnih sektora obe zemlje i na promovisanju bilateralne trgovine i investicija uz istovremeno poštovanje principa međusobnog poštovanja, miroljubivog suživota i pobedničke saradnje", navodi se u saopštenju.
Vang je izneo ozbiljnu zabrinutost u pogledu više pitanja uključujući tarife Američkog odeljka 301 na kinesku robu, uredbe o poluprovodničkoj opremi, ograničenja dvosmernih investicija, diskriminatorne subvencije i sankcije kineskim preduzećima.
On je istakao da generalizacija koncepta nacionalne bezbednosti ne pogoduje normalnoj ekonomskoj i trgovinskoj razmeni, a jednostrane i protekcionističke mere su u suprotnosti sa tržišnim pravilima i principom fer konkurencije, kao i da će samo ugroziti bezbednost i stabilnost globalnih industrijskih i lanaca snabdevanja.
Uočavanje da su SAD više puta izjavile da ne traže razdvajanje od Kine, Vang je rekao da bi američka strana trebalo da uskladi svoje reči sa postupcima.
Priznajući značaj vođenja otvorenih i produktivnih dijaloga između Kine i SAD na polju ekonomije i trgovine, Vang i Raimondo su najavili uspostavljanje novih kanala komunikacije između ministarstava trgovine dveju zemalja, navodi se u saopštenju.
Dve strane su pokrenule mehanizam za razmenu informacija o kontroli izvoza, koji služi kao mehanizam za objašnjavanje njihovih sistema kontrole izvoza i unapređivanje komunikacije.