Dodik: Dolazak Šmita u RS mogao bi izazvati nasilje
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da bi dolazak visokog predstavnika Kristijana Šmita u Republiku Srpsku mogao izazvati nasilje.
"Bilo šta da on odluči, mi nećemo prihvatiti, nije dobrodošao u RS, neće mu biti dozvoljeno da dođe u bilo koju instituciju RS", kazao je Dodik, ponovivši da bi dolazak Šmita u RS mogao dovesti do nasilja.
Upitan o kakvo bi to nasilje bilo i kakve su mere preduzete, Dodik je kazao da je to stvar organa bezbednosti.
"Obavešten sam da postoji animozitet, odnosno da je stvorena takva atmosfera da nije više moguće odbraniti njegovo (Šmitovo) prisustvo RS, a da se eventualno ne pojave elementi koji bi ugrozili ukupnu, pa i njegovu bezbednost", rekao je on.
Po rečima Dodika, opredeljenje RS je da štiti svou stabilnost i bezbednost, ne želeći bilo kakvo nasilje ni prema kome, pa ni "prema turisti", kako je nazvao Šmita.
"Ali to još uvek ne znači da možemo da utičemo ili da sprečimo određene strukture da deluju na način kako oni misle", kazao je predsednik RS posle sednice Izvršnog odbora vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), čiji je lider.
Dodik je ponovio da visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit nema legitimitet i da vlast RS neće prihvatiti nijednu njegovu odluku.
On je ocenio da političku situaciju u RS ugrožavaju Šmit i pojedini ambasadori svojim intervencionizmom i izjavama protiv zvaničnika RS i same Republike Srpske.
"Taj intervencionizam ima predznak kolonijalnog delovanja i vidljivo je to najviše po delovanju američkog, britanskog i još nekih ambasadora u BiH", kazao je Dodik novinarima u Banjaluci.
On je rekao da je situacija u BiH bezbednosno stabilna, dodavši da se SNSD slaže sa produžetkom mandata EUFOR-a, pod uslovom da u tom kontingentu ne budu vojnici Velike Britanije, što će tražiti i od Saveta bezbednosti UN.
Predsednik RS je rekao da ona ima "veliki broj prijatelja" u svetu, koji, kako je kazao, razumeju njene poteze i "daju joj priliku".
Optužio je SAD da pretnjama pokušavaju da opstruišu finansijski sistem u RS, pozivanjem određenih bankara, što, kako je istakao, vlasti RS smatraju "neprijateljskim činom".
Izvršni komitet SNSD, naveo je Dodik, ocenio je da je ekonomska i politička situacija u RS stabilna, da je bezbednosna situacija u RS dobra, da su dobri odnosi u vladajućoj koaliciji i najavio da će se dalje raditi na jačanje institucija u RS.
Govoreći o aktivnostima na državnom nivou, Dodik je kazao da je u prethodnih mesec dana usvojeno par zakona iz "evropske agende", koji su ranije bili dogovoreni, navodeći da time nisu prekršeni zaključci Narodne skupštine RS.
Najavio je da bi do kraja septembra u parlamentu trebalo da bude "problematizovano pitanje" odlaska stranih sudija iz Ustavnog suda BiH i promene pravilnika.
Po njegovim rečima, srpski predstavnici u državnom institucijama će u narednim danima proceniti da li će se povući iz tih institucija, navodeći da su obavili razgovore sa pripadnicima Oružanih snaga BiH iz Republike Srpske i da su oni spremni da se povuku iz državnih oružanih snaga.
"Stoji nama niz mera na raspolaganju... Masovna većina pripadnika Oružanih snaga BiH iz RS izražava spremnost da se na poziv odmah povuče u Republiku Srpsku. Ako neko hoće da proba, nek' proba, mi nećemo odustati. Mi branimo republiku, mi znamo šta branimo, a oni ne znaju šta napadaju", kazao Dodik.
Dodik je rekao da je IK SNSD danas predložio i zakon o delovanju nevladinih organizacija u RS.
Tokom konferencije za novinare verbalno je napao novinarku BN televizije, navodeći da je ta televizija "sramotna i izdajnička", najavljujući da će novinarima te televizije zabraniti ulazak u prostorije SNSD.
Srpska članica Predsedništva BiH i visoka funkcionerka Saveza nezavisnih socialdemokrata (SNSD) Željka Cvijanović izjavila je da je Izvršni komitet SNSD danas dao punu podršku predsedniku RS i lideru stranke Miloradu Dodiku povodom optužnice protiv njega koju je potvrdio Sud BiH.
"To je politički progon od onih koji su neizabrani, a proganjaju one koji su izabrani. To se neće desiti", rekla je Cvijanović novinarima u Banjaluci posle sednice IK SNSD-a.
Ona je proces protiv Dodika pred državnim pravosuđem ocenila kao "lakrdiju i apsulutno maltretiranje".
"BiH je poslednja šansa oduzeta otvaranjem prostora za delovanjem onih kojima tako nešto ne bi bilo dozvoljeno bilo gde u svetu… Ovo je opasna lakrdija, koja može da nas dovede do ivice ponora", upozorila je Cvijanović.
Po njenim rečima, visoki predstavnici, čak i kada su legalno izabrani, nemaju pravo da menjaju zakone i ustave entiteta, dodavši da RS to neće dopustiti.
Rekla je da visoki predtavnik Kristijan Šmit nema legatitimitet, jer njegovo imenovanje nije potvrdio Savet bezbednosti UN-a.
Sud BiH je u pnedelljak potvrdio optužnicu protiv Dodika i v.d. direktora "Službenog glasnika RS" Miloša Lukića, mesec dana pošto ju je podiglo Tužilaštvo BiH tereteći Dodika i Lukića za neizvršavanje odluka visokog predstavnika u BiH.
Optužnica je usledila pošto je Narodna skupština RS 27. juna usvojila dva sporna zakona: o neprimenjivanu odluka Ustavnog suda BiH i o neobjavljivanju odluka visokog predstavnikau Službenom glasniku RS.
Dodik je kao predsednik RS potpisao ukaze o proglašenju ta dva zakona, a Lukić ih je objavio u Službenom glasniku RS.
Visoki predstavnik u BiH Kristiojan Šmit je 1. jula doneo odluku kojom je poništio oba zakona.
Po izmenama Krivičnog zakona BiH, koje je nametnuo visoki predstavnik, Dodik i Lukić mogu biti kažnjeni sa šest meseci do pet godina zatvora, uz zabranu obavljanja dužnosti i smenjivanje s funkcija.