U Beogradu završen protest prosvetnih radnika, predati zahtevi sindikata
Protest "Uvažen nastavnik, dostojanstvena Srbija", na koji su pozvala četiri reprezentativna prosvetna sindikata zbog položaja zaposlenih u obrazovnom sistemu, završen je danas ispred Vlade Srbije u Beogradu, gde su predstavnici tih sindikata predali svoje zahteve.
Ispred zgrade Vlade okupilo se više stotina učesnika protesta prosvetnih radnika koji su podvukli zahteve za izjednačavanje plata sa republičkim prosekom i izradom strategije o povećanju plata, uvećanje dodatka za odeljensko starešinstvo i smanjenje pedagoške administracije, kao i poštovanje dijaloga između prosvetnih sindikata i Vlade.
Profesor Miloš Mrdak iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) rekao je na protestu da su došla takva vremena da jedino tim putem mogu nešto postići i uputio Vladi da je svaki njen potez bio samo još jedno poniženje, "ono čega bismo se i u snu uplašili, doživljavamo na javi".
"Sa ministarkom su stigle i nove godine i smernice, da ne zalutamo i ako ste nas odavno okrenuli pogrešnom putu, pa lutamo vašim smernicama, ne znamo kuda", kazao je on.
Kako je naveo, od nekadašnjeg zanimanja koje je bilo izuzetno cenjeno i uvažavano, postali su najnepoželjnija profesija.
Profesroka Marina Milenković iz Sindikata obrazovanja Srbije (SOS) govoreći o položaju u visokoobrazovnim institucijama istakla je da se povećanje plata od 5,5 odsto ne odnosi na fakultete, da nisu dobili ništa, kao i da asistenti sa doktoratom na fakultetima imaju manju platu od proseka u Srbiji.
"Nas se nadležnih sete samo kad treba da se pohvale koji smo na Šangajskoj listi", rekla je Milenković i dodala da se na Farmaceutskom fakultetu gde radi 30 godina, nikada nije desilo, kao prošle godine, da 16 doktora nauka da otkaz.
Napomenula je da se ne bore samo za plate, već i za kvalitet, ali i da ništa nije usvojeno što je izneto na sastancima.
"Stalno se pominje ista priča, da neki profesori imaju velike plate, to su pojedinačni slučajevi, pogledajte većinu, sve one koji rade ispod republičkog proseka", ocenila je Milenković.
Po njenim rečima, danas su tu zbog svojih studenata, zbog onih koji dolaze "jer to je budućnost Srbije".
Predstavnica Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost" Suzana Lazarević govorila je iza predškolskih ustanova i tražila da se radnici plate u skladu sa stručnom spremom, da sa smanji administracija i da im budu plaćeni topli obrok i regres.
Napomenula je da su oni ti koji promovišu ljubav, empatiju, dobrotu i iskrenost, neguju talente za umetnost, ali da to "izgleda nije u skladu sa realnošću u kojoj žive".
Političare i funkcionere upitala je da li najteža stvar dati im ono što im pripada.
Protest prosvetnih radnika počeo je danas u 12 časova na platou ispred Narodne skupštine Srbije, gde se okupilo više stotina prosvetnih radnika, koji su ulicom Kneza Miloša šetali do Nemanjine ulice do zgrade Vlade kako bi izneli zahteve za poboljšanje položaja zaposlenih u obrazovnom sistemu.