Web Analytics
Putin: Rusija uspešno testirala krstareću raketu na nuklearni pogon - BetaRS

Putin: Rusija uspešno testirala krstareću raketu na nuklearni pogon

Svet | Izvor: Beta-AP | 05.10.2023 | access_time 20:50
Putin: Rusija uspešno testirala krstareću raketu na nuklearni pogon
Rusija je saopštila da je uspešno testirala "Burevesnik"- eksperimentalnu krstareću raketu na nuklearni pogon "globalnog dometa".

To je danas na zasedanju političkog debatnog foruma "Valdai" u Sočiju, na Crnom moru, rekao predsednik Vladimir Putin, upozorivši da bi parlament Rusije mogao da opozove ratifikaciju sporazuma o zabrani nuklearnih proba.

Putin je u govoru rekao da je Rusija "efektivno završila razvoj" krstareće rakete "Burevesnik" i teške interkontinentalne balističke rakete tipa "Sarmat", i da će početi njihova proizvodnja.

"Sproveli smo poslednje uspešno testiranje 'Burevesnika', krstareće rakete na nuklearni pogon globalnog dometa", rekao je on bez iznošenja drugih detalja.

Njegova izjava prva je obznana da je "Burevesnik" uspešno testiran. Putin ga je prvi put pomenuo 2018. godine.

Malo se zna o "Burevesniku" koji NATO naziva "Skajfol" (Skyfall), a mnogi zapadni stručnjaci su skeptični prema tom projektilu, napominjući da bi njegov nuklearni motor mogao da bude vrlo nepouzdan.

Veruje se da može da ponese jednu nuklearnu ili konvencionalnu bojevu glavu i da potencijalno može ostati u vazduhu mnogo duže od drugih projektila i da, zahvaljujući nuklearnom pogonu, pređe mnogo veće udaljenosti od konkurentnih projektila.

Putin je 2018. godine tvrdio je da će "Burevesnik" imati "neograničeni domet", što će mu omogućiti da kruži oko sveta i to neotkriven.

Mnogi posmatrači su ostali skeptični i zato što smatraju da bi se takvim oružjem teško moglo rukovati, a rekli su i da bi predstavljalo pretnju po životnu sredinu.

Tokom Hladnog rata, SAD i Sovjetski Savez su razvijali raketne motore na nuklearni pogon, ali su naposletku odustali od njih, smatrajući ih isuviše opasnim.

"Burevesnik" je navodno eksplodirao u avgustu 2019. tokom testiranja na poligonu ruske mornarice na Belom moru, usled čega je poginulo sedam ljudi - pet nuklearnih inženjera i dva vojnika. Usledio je kratak porast radioaktivnosti i strah u obližnjem gradu.

Ruski zvaničnici nikada nisu identifikovali o kakvom se oružju tada radilo, ali su SAD saopštile da je to "Burevesnik".

Rusija je za testiranje "Burevesnika" navodno koristila arktički arhipelag Nova zemlja na kojem je Sovjetski Savez testirao najsnažnije termonuklearno oružje ikada napravljeno - tzv "Cara bombi".

Putin je u današnjem govoru istakao da su Sjedinjene Države potpisale, ali nisu ratifikovale ugovor o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba iz 1996. godine, koji je Rusija pak potpisala i ratifikovala, i ukazao da bi se Rusija mogla "ugledati na stav SAD", te "teoretski, možemo opozvati ratifikaciju", rekao je on.

Široko je rasprostranjena bojazan da bi Rusija mogla da nastavi sa nuklearnim probama da bi pokušala da obeshrabrila nastavak zapadne vojne podrške Ukrajini, koju su trupe Kremlja delimično okupirale u februaru 2022. godine.

Mnogi ruski "jastrebovi" zalažu se za nastavak nuklearnih proba. Putin je međutim rekao da još nema staav  o tome.

Odbrambena doktrina Rusije predviđa nuklearni odgovor na atomski udar, pa čak i na napad konvencionalnim oružjem ako bi takav napad "ugrozio samo postojanje ruske države".

Ta nejasna formulacija navela je neke ruske stručnjake da zatraže od Kremlja da je učini eksplicitnijom, da bi se Zapad naterao da ozbiljnije shvati upozorenja.

Jedan od njih je Sergej Karaganov, visokopozicionirani stručnjak za spoljne poslove koji savetuje Putinov Savet bezbednosti. On tvrdi da bi Moskva trebalo da pooštri nuklearne pretnje da bi "slomila volju Zapada", pa čak i da pokrene ograničeni nuklearni napad na zemlje NATO u Evropi ako Zapad ne prestane da podržava Ukrajinu.

Odgovarajući danas na pitanje Karaganova o mogućim promenama ruske nuklearne doktrine, Putin je odgovorio da ne vidi razlog za to.

"Ne postoji situacija u kojoj bi bilo šta ugrozilo rusku državnost i postojanje ruske države", rekao je on i dodao: "Mislim da niko trezvena uma i jasnog pamćenja ne bi došao na ideju o upotrebi nuklearnog oružja protiv Rusije".

Teme