"Cena pšenice sada pokriva samo 70 odsto troškova, bez naše zarade i amortizacije i ako je sejemo, a ona ostane ista u startu smo u gubitku 30 odsto po hektaru", navela su ta udruženja
Dodaje se da je država kriva jer je, u vreme kada je cena pšenice bila najviša, 45 dinara za kilogram, izvoz zabranjen, zbog čega je pala na 19 dinara, a cena kukuruza sa 37 na 14,5 dinara.
Zbog toga, kako su naveli, država, sada kada se razmatra budžet, treba da poveća subvencije na 400 evra po hektaru, a agrarni budžet na deset odsto republičkog budžeta jer toliko doprinosi njegovom rastu.
Gubitak je, kako su naveli, na svim poljoprivrednim proizvodima, cena suncokreta je sa 73 dinara pala na 37 dinara, a soje sa 85, na oko 40 dinara.
"Pitanje je da li i dalje da sejemo pšenicu u korist sopstvene štete dok sasvim ne propadnemo, bankrotiramo. Mnogi su već ušli u 'spiralu smrti' jer ne mogu da vraćaju kredite bankama, pa su pali u dužničko ropstvo, jer im sada banke rasprodaju imanje i poljoprivredno zemljište u bescelje da bi naplatili dugovanja", navedno je u pismu.
Dodaje se da "država stoji po strani i samo posmatra tiho umiranje proizvođača, ne pokazujući nikakvo interesovanje da ih spase".
Ratari: Razmišljamo da li da sejemo pšenicu, ove godine smo u gubitku 30 odsto po hektaru
Ekonomija
| 09.10.2023
|
access_time
11:55
Foto: Dragan Gojic
Proizvođači pšenice u Srbiji pred jesenju setvu razmišljaju da li da je seju jer su ove godine u gubitku najmanje 30 odsto po hektaru, navela su danas u otvorenom pismu uduženja Pančevački ratari, Agrarni forum i Građanska neposlušnost.