Web Analytics
Posle 40 godina održano nacionalno takmičenje u spasilaštvu na vodi - BetaRS

Posle 40 godina održano nacionalno takmičenje u spasilaštvu na vodi

Društvo | 10.10.2023 | access_time 12:20
Posle 40 godina održano nacionalno takmičenje u spasilaštvu na vodi

Prvi put posle 40 godina. održano je prvo nacionalno otvoreno takmičenje u spasilaštvu na vodi, uz učešće 130 takmičara i 18 organizacija, na beogradskom Savskom jezeru.

Sanja Mazić, predsednica nacionalnog granskog sportskog saveza za spasilaštvo na vodi rekla je da je na ovom takmičenju bilo 27 ekipa.



"Naši takmičari imaju između 16 i skoro 50 godina i takmiče se u šest različitih disciplina. Ovo nije nov sport, još 1900. godine na OI u Parizu prvi put to je bio demonstracioni sport. Od tada se često održavaju takmičenja, svake godine evropska, a svake druge godine svetsko takmičenje u spasilaštvu na vodi”, rekla je Mazić.

Na takmičenje, koje je organizovao Crveni krst Srbije, plasirali su se najbolji plivači, veslači, ronioci, oni koji se bave surfom i spasavaju ljudske živote.

"Oni su obučeni spasioci, možete ih videti na svim našim vodenim površinama i kako rade njihovo osnovno zanimanje, a to je spasavanje života. Sve što koriste tokom spasavanja života može da bude i sportska disciplina. Te veštine smo pretvorili u takmičarske veštine, oni stalno moraju da prolaze kroz proveru fizičkih sposobnosti, pored toga prolaze i kroz stalna znanja prve pomoći, a bitno je da budu i psihički spremni", objašnjava Mazić.

Crveni krst Srbije primenjujući standarde koje je propisala Svetska i Evropska federacija za spasavanje na vodi, obučio je u prethodnih 15 godina preko 1500 kandidata za spasioce na vodi.

Posedovanje znanja i veština i kontinuirana provera znanja dovešće do prevencije neželjenih događaja i do spasavanja ljudskih života, istakla je Mazić.

"Smatra se da bi u jednoj dekadi moglo da se spasi preko milion života, samo ako bi umeli na pravi način i pravovremeno da pružimo pomoć onima koji se utapaju. Najčešće su nažalost to deca jer su najzainteresovanija za vodu, kada vam se izgube iz vida mogu napraviti nestašluk koji može biti životno opasan. Mnogi se čude kada vide statistiku SZO, da je najčešći uzrok smrtnosti dece utapanje", dodala je Mazić.

U Srbiji se godišnje utopi 89 osoba, a na svetskom nivou svakoga sata se utopi 26 ljudi, sto je oko 236.000 tokom godinu dana. Ovim takmičenjem Crveni krst Srbije želo je da populariše Life Saving sportsku granu koja doprinosi da naši građani budu bezbediji na vodenim površinama.


Prilog Kineske Medijske Grupe - CMG. 

Teme

Novo

Dnevni evropski servis

Šta drugi čitaju

Scena

Dogodilo se

Zabava