Đedović Handanović s predstavnicom SAD o saradnji u energetici
Izvori
| Izvor: Beta
| 13.11.2023
|
access_time
14:50
BETAPHOTO/Ministarstvo rudarstva i energetike/Emilija Jovanovic
"Želimo da dekarbonizujemo naš energetski sektor do 2050. godine, a u strateškim dokumentima koji su u procesu usvajanja definisani su pravci i planovi kako ćemo razvijati energetski sektor u narednim decenijama. U narednih desetak godina energetici su potrebne investicije uz iznosu od oko 15 milijardi evra, a definisali smo prioritetne projekte u svim oblastima, koje uključuju kombinaciju investicija javnog i privatnog sektora, u cilju realizacije našeg strateškog cilja - energetske sigurnosti po najnižoj ceni za građane i privredu", rekla je ona, objavilo je ministarstvo.
Đedović Handanović je navela da je među projektima koji su definisani kao kapitalni Planom razvoja energetske infrastrukture do 2028. sa projekcijama do 2030. i izgradnja samobalansiranih solarnih elektrana snage 1 GW.
"Solarne elektrane kapaciteta 1 GW gradimo kroz strateško partnerstvo i ostaće u vlasništvu Republike Srbije. Partnera smo izabrali u transparentnom procesu, strogo poštujući načela javnog nadmetanja na osnovu prikupljenih ponuda, načela transparentnosti i zabrane diskriminacije, načela zaštite životne sredine i efikasnosti, o čemu govori i dobar odziv ponuđača na javnom pozivu. Izgradnjom ovih solarnih elektrana kapaciteti iz obnovljivih izvora će biti višestruko uvećani", rekla je ona.
Ministarka je naglasila da je u pogledu zakonskog okvira i sprovođenju reformi, naročito u gasnom sektoru i sektoru OIE, Srbija ostvarila značajan napredak koji je prepoznala i Evropska unija.
"Sprovođenjem aukcija za tržišne premije obezbedili smo investicije u izgradnju više od 700 megavata iz OIE, najvećim delom iz vetra, uz očuvanje stabilnosti sistema, a u naredne tri godine planiramo da ovim podsticajima podržimo ukupno 1.300 megavata novih elektrana iz vetra i solara", kazala je ona.
Dodala je da je među prioritetima i izgradnja reverzibilnih hidroelektrana (RHE), pre svega RHE "Bistrica", dok se za projekat RHE "Đerdap 3" radi prethodna studija opravdanosti, kako bi se utvrdile tehničke i ekonomske osnove za realizaciju ovog projekta.
Farel je čestitala na efikasnoj realizaciji projekta izgradnje gasnog interkonektora Srbija-Bugarska, istakavši da je diversifikacija snabdevanja gasom važna za energetsku sigurnost i predvidivost za privredu.
Ona je prenela zainteresovanost američkih kompanija za ulaganje u energetski sektor Srbije.