"Ukazao sam na neophodnost da se povećaju snage NATO na Kosovu i na nephpdnost da se garantuje granica Kosova i Srbije, koja je faktički van kontrole", rekao je Rama na zajedničkoj konferenciji sa generalnim sekratarom NATO Jensom Stoltenergom i liderima zemalja članica NATO iz regiona.
Premijer Albanije je istakao da je "granica Kosova i Srbije faktički van kontrole i da je u službi je ilegalnih aktivnoati, švercovanja oružja, narkotika i političkih aktivnosti sa ultranacionalističkom pozadinom, što izaziva velike poremećaje, kao što je bio događaj u Banjskoj, gde je pripadnik kosovske policije izgubio život".
Rama je naveo da je s događajem u Banjskoj izašao na videlo veliki potencijal za destabilizaciju i eskalaciju konflikta i da je potrebno da se otvori dijalog i pregovori Kosova i Srbije.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je rekao da region Zapadnog Balkana strateški važan za NATO. Dodao je da Alijansa ne vidi direktnu vojnu pretnju nekom od saveznika u regionu, ali da vidi povećanje tenzija posebno na Kosovu, ali i u Bosni i Hercegovini.
"Da, zabrinuti smo za razvoj događaja u određenim državama u ovom regionu, ali istovemeno mislim da treba prepoznati snagu i značaj NATO. Na Kosovu smo pojačali prisustvo sa i 1.000 dodatnih vojnika i teškim noružanjem, i naravno, oprezni smo, pažljivo pratimo situaciju i učinićemo sve što je potrebno da zaštitimo sve saveznike. Kada su naši susedi stabilniji, mi smo sigurniji", rekao je Stoltenberg.
Generalni sekretar NATO je rekao da su na današnjem sastanku osvrnuli na bezbednosne rizike na Zapadnom Balkanu.
"Ovaj region je strateški važan za NATO, ali ima razloga za zabrinutost. Vidimo pretnje secesionizmom u BiH, krhku sitaciju na Kosovu, zaustavljene pregovore Prištine i Beograda. Autoritarne države kao Rusija ugrožavaju naš demokrataki integritet sajber pretnjama", rekao je Stoltenberg.
Istakao je da se "obraća svima u regionu u svakom susretu i da ističe da je važno da se izaberu dijalog i diplomatija u odnosu na konflikt i rat".
"Secesionističkii zahtevi ugrožavaju mir u BiH. Glavni Dijalog je suštinski za Beograd i Prištinu i njihov put ka miru i propsperitetu. Poslednji predlozi za uspostavljanje zajednice sa većinskim srpskim stanvništvom na Kosovu može da bude korak napred. Vreme je da se prevaziđu regionalni konflikti koji predugo traju", rekao je Stoltenberg.
Na neformalnim sastanku lidera zemalja NATO iz regiona sa Stoltembergom učestvovali su premijeri Severne Makdonije Dimitar Kovačevski, Albanije Edi Rama, Crne Gore Milojko Spajić i predsednik Hrvatske Zoran Milanović.