On je u emisiji "Okvir" Radio televizije Crne Gore rekao da ta organizacija ima dokaze za 700 lažnih diploma i da je krivične prijave podnela protiv 54 radnika iz Pljevalja koji su lažne diplome dobili u Tutinu.
Pomenuo je sumnjive diplome u zdravstvenom sektoru iz srednjih škola iz Tutina i Novog Pazara, s fakulteta "Perfekt" iz Prijepolja, "Dositej Obradović" iz Novog Sada i srednje škole 'Hipokrat' iz Bujanovca
Po sumnjivim diplomama u prosveti prednjače fakulteti u Travniku, Brčkom i Prištini, a u poslednje vreme najveći broj afera vezan je za fakultet "Union Nikola Tesla" iz Novog Sada, izjavio je Bezmarević.
On je naveo da je lažne diplome stečene u Tutinu otkrila Nemačka, zbog čega su deportovani državljani Crne Gore koji su radili u toj zemlji koristeći takve diplome.
"Imamo u evidenciji da je medicinska sestra iz Berana stekla diplomu u toj školi dva meseca pre nego što je ona i otvorena, 25. avgusta 2016. godine. Takođe, imamo diplome izdate na dan otvaranja škole, i da je pet diploma izdato istog dana, sa potpisima različitih direktora", dodao je Bezmarević.
Dodao je da je srednja škola u Tutinu zatvorena u avgustu 2019. godine, ali da "nakon svega nedelju dana, isti ljudi i njihovi rođaci osnivaju novu školu".
Naglasio je da i Ministarstvo prosvete Srbije još nije utvrdilo konačan broj izdatih diploma u toj školi.
Direktor Agencije za kontrolu i obezbeđivanje kvaliteta visokog obrazovanja Crne Gore Goran Danilović je ocenio da su lažne diplome u toj zemlji sistemski problem.
"To je ozbiljno organizovana kriminalna grupa koja je metastazirala u Crnoj Gori, a i regionalno su povezani. Ti sa lažnim diplomama ne konkurišu u privatnim subjektima, već u javnom sektoru", kazao je Danilović.
Bivši ministar za borbu protiv korupcije Zoran Miljanić kazao je da je na delu "opšta politizacija".
"Najveći problem su partijska zapošljavanja bez provere. A što se tiče kupovine diploma, na delu je više organizovanih kriminalnih grupa i mislim da nisu povezane", rekao je Miljanić.