Dodikova odbrana traži izuzeće Suda BiH i premeštanje sudskog postupka u Banjaluku
Odbrana predsednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika podnela je danas žalbu Sudu Bosne i Hercegovine (BiH) na odluku o odbijanju premeštanja procesa u nadležni sud u Banjaluci, kao i zahtev za izuzećem tog suda.
Goran Bubić, Dodikov advokat, rekao je novinarima u Banjaluci da je odbrana predsednika RS istakla četiri grupe izjava, koje utiču na nezavisnost i nepristrasnost Suda BiH.
Pojasnio je da se radi o izjavama visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, ambasadora SAD i Velike Britanije u BiH, koje je označio izjavama "uplitanja u nezavisnost Suda".
"Četvrta izjava je izjava predsednika Suda BiH Ranka Debeveca, koji se negativno izjašnjavao o prededniku RS", istakao je Bubić.
Dodao je da žalba sadrži i proceduralni prigovor, koji se, između ostalog, "tiče blagovremenosti predloga".
"Smatramo da glavni pretres uopšte nije zakazan. Zahtev je blagovremen ako je podnesen pre početka suđenja, a zakon definiše početak suđenja čitanjem optužnice", naveo je Bubić.
Dodao je da je podnet i još jedan predlog za "delegaciju nadležnosti", kao i da postoji i novi predlog koji se tiče nepristrasnog postupanja Suda.
"Mi smo do sada dva puta ulagali zahteve za izuzeće sudije za prethodno saslušanje. Međutim, ovaj zahtev se ne tiče nepristrasnosti postupajućeg sudije, već eventualno sudija koji bi mogli doći u predmet u narednom periodu u narednim fazama i po različitim osnovama, odnosno svih sudija Suda BiH", kazao je Bubić.
Naveo je da je takav zahtev u vezi sa Dodikovim stavom, koji je iznosio u poslednjih deset i više godina, da "Sud i Tužilaštvo BiH nisu ustavne kategorije".
Bubić je još kazao da je "stvorena atmofera koja gradi neprijateljski stav prema predsedniku RS", pa se "može govoriti o potencijalno osvetničkim mogućnostima".
"Odbrana smatra da je upravo reč o jednoj tako nepodnošljivoj atmosferi, potencijalno osvetničkoj, koja je napravljena zbog političkog delovanja predsednika poslednjih desetak godina u odnosu prema Sudu BiH, što dovodi u pitanje pristrasnost sudija. I mi smo to istakli kao poseban razlog za delegaciju nadležnosti", pojasnio je on.
O zahtevu Dodikovog advokatskog tima odlučuje Krivično vanraspravno veće Suda BiH, na čiju odluku odbrana ima pravo žalbe.
Pred Sudom BiH Dodiku se sudi za neizvršavanje odluka visokog predstavnika, za šta je, prema Krivičnom zakonu BiH, zaprećena kazna od šest meseci do pet godina zatvora, kao i zabrana političkog delovanja.