Kako se navodi u saopštenju koji je preneo srspki ogranak te ogranizacije, Transparentnost Srbija, Javno tužilaštvo i Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) trebalo bi da hitno reaguju na sumnje u neregularnosti, "za koje su objavljivani dokazi i pre i na dan izbora, budući da su to do sada propustili da učine".
Predsednik Transperensi internešnal Fransoa Valerian pozvao je tužilaštvo i ASK da ispune svoje zakonske obaveze i adekvatno istraže i kazne sve nezakonitosti.
"Ukoliko bi to propustili da urade, dodatno bi se podrilo poverenje građana u institucije i doveli bi se u pitanje pravičnost postupka izbora i legitimnost rezultata", naveo je Valerian.
Programski direktor Transparetnost Srbija Nemanja Nenadić ocenio je da su se, u odsustvu pravila koja bi na smislen način uredila šta javni funkcioneri mogu da rade u tom svojstvu u periodu pred izbore, vladajuće stranke i na ovim izborima uveliko predstavljale kroz "funkcionersku kampanju".
Prema njegovim rečima, takve aktivnosti su sada, u proseku, bile četiri puta učestalije nego u novembru i decembru prošle godine kada nije bilo izbora.
"U kampanji je dominantno bio zastupljen predsednik Srbije, pri čemu, u brojnim slučajevima, iz njegovih javnih nastupa nije bilo jasno da li nastupa ispred državnog organa ili izborne liste čiji je bio nosilac, iako je po zakonu bio u obavezi da to predoči na nedvosmislen način", kazao je Nenadić.
U tom pogledu, kako je dodao, najviše zabrinjava propust Agencije da reaguje na adekvatan način, "uprkos veoma jasnim dokazima".