Muzej u Aušvicu uzalud upozorio Maska da je njegov sin mali za drastične prizore u bivšem logoru
Muzej bivšeg nemačkog logora Aušvic-Birkenau uzalud je američkog milijardera Ilona Maska upozorio da je njegov trogodišnji sin koga je doveo suviše mali da razgleda nekadašnju najveću fabriku smrti koju je Hitlerova Nemačka podigla u okupiranoj Poljskoj.
"Muzej ne preporučuje da logor posećuju deca mlađa od 14 godina. Ipak odluka je na roditeljima i starateljima. Osoblje muzeja pred početak razgledanja upozorava odrasle na specifičnu prirodu tog mesta i da ta poseta može biti mučna za mlade. Taj razgovor obavljen je i prilikom ove posete", saopštio je danas portparol Muzeja u Aušvicu Bartoš Bartizel.
To što je Ilon Mask najveće stratište Jevreja iz vremena Holokausta razgledao s trogodišnjim dečkićem i nosio ga na ramenima kao da su u Diznilendu, izazvalo je mnoštvo oštrih komentara na društvenim mrežama, a neki su pitali i kako je to dozvolilo osoblje Muzeja Aušvic.
Iako je i na sajtu Aušvica zvanično upozorenje da se ne preporučuje dolazak dece mlađe od 14 godina, deo komentara branio je odluku Maska.
Ilon Mask, osnivač kompanija Tesla i Spejs X i vlasnik društvene mreže X (raneije Tviter), u Poljsku je doputovao na poziv Evropskog udruženja Jevreja na simpozijum o antisemitizmu na internetu, održan u Krakovu u ponedeljak.
Pozivu se odazvao posle lavine optužbi da se na mreži X šire antisemitski sadžaji i oštrih komentara njegove poruke u kojoj se prošle jeseni složio sa anonimnim komentarom da jevrejske zajednice šire mržnju prema belcima i da su odgovorne za "horde manjina" koje "preplavljuju" SAD.
Kasnije se ogradio da je ta poruka bila jedna od najglupljih koje je objavio i prihvatio je poziv rabina Menahema Margolina koji je na čelu Evropskog udruženja Jevreja da poseti logor i lično vidi razmere Holokausta.
Na simpozijumu je Ilon Mask branio svoju društvenu mrežu: da na njoj navodno ima najmanje antisemitskih sadržaja i da tu cveta sloboda govora.
"Neobično je tužno i tragično šta su jedni ljudi učinili drugim ljudima. Da smo tada imali društvene mreže, to ne bi moglo da se dogodi", procenio je Mask na simpozijumu govoreći o svojim utiscima posle razgledanja logora.
Nemačka je u okupiranoj Poljskoj logor u Ašuvicu podigla prvobitno za Poljake, ali kasnije su gasne komore postale centralno mesto sprovođenja nacističkog monstruoznog plana likvidacije evropskih Jevreja.
Tokom Drugog svetskog rata u logoru Aušvic-Birkenau pobijeno je ili umrlo od neljudskih uslova oko 1,1 miliona ljudi, mahom Jevreja, kao i Roma i Sinta, Poljaka, sovjetskih vojnih zarobljenika i pripadnika drugih evropskih naroda.