AHK: Privreda pokreće dekarbonizaciju Srbije
Životna sredina
| Izvor: Beta
| 26.01.2024
|
access_time
17:05
"Dok se suočavamo sa složenostima savremenog poslovnog okruženja, održivost je postala ključna za uspeh, a transformacija u održivo poslovanje sa svim izazovima koje donosi, predstavlja imperativ za budućnost. Naša Komora, sa dubokom predanošću Zelenoj agendi, veruje da Srbija može biti konkurentna u održivim poslovnim praksama", istakao je predsednik Nemačko-srpske privredne komore (AHK) Milan Grujić, navedeno je u saopštenju.
On je naglasio da upravo merenje karbonskog otiska pomaže kompanijama i pojedincima da bolje razumeju i smanje uticaj aktivnosti na klimatske promene.
"Kada koristimo digitalne alatke za to, na primer putem sistema Catena-X, možemo ne samo da merimo karbonski otisak, već možemo da učinimo celokupan lanac snabdevanja efikasnijim, povezivanjem sa partnerskim podacima. Sa velikim zadovoljstvom ističem da je prva u nizu zelenih inicijativa Komore današnji niskougljenični događaj, u čemu smo slobodno mogu reći pioniri u Srbiji", poručio je predsednik AHK.
On je naveo da okrugli sto nije samo prilika za razmenu ideja, već i prvi korak u merenju uticaja privrednih aktivnosti na životnu sredinu i smanjenju CO2 emisija.
"Krajnji cilj jeste podizanje svesti na temu kako smanjiti karbonski otisak, ali i kako trajno inicirati promene određenih potrošačkih navika u Srbiji zarad manjeg opterećenja energetskog sistema, održivog poslovanja i održive, zdrave planete", zaključio je Grujić.
Ambasadorka Nemačke u Srbiji Anke Konrad poručila je da su, ukoliko neke države želi da ostane ekonomski konkurentne, zelena tranzicija i dekarbonizacija industrije od najvećeg značaja.
Istovremeno, kako je naglasila, ovaj proces mora biti socijalno inkluzivan i ekonomski održiv.
"Stoga Nemačka, kao najveći bilateralni donator, u velikoj meri ulaže u ovu oblast i to kroz znanje i finansijsku podršku", istakla je Konrad.
Savetnik za zelenu energiju ministarstva rudarstva i energetike Rade Mrdak je istakao da su vlada Srbije i resorno ministarstvo posvećeni ciljevima održivog razvoja i zelenoj tranziciji.
"Pripremili smo Integrisani nacionalni i energetski plan u kome smo definisali ambiciozne, ali ostvarive ciljeve u oblasti OIE. Želimo da imamo 45 odsto struje iz OIE u 2030", rekao je on.
Podsetio je da su aukcije koje su organizovale prošle godine aktivirale izgradnju više od 700 MW novih zelenih kapaciteta.
"Međutim, da bismo imali više OIE u sistemu, a da ne ugrozimo siguran sistem, potrebne su nam reverzibilne hidro elektrane, baterije i zeleni vodonik, na čemu aktivno radimo. To će nam omogućiti da se krećemo ka zelenoj budućnosti i da imamo siguran sistem za snabdevanje građana strujom", poručio je Mrdak.
Direktor kancelarije Nemačke razvojne banke KfW u Beogradu Karsten Zandhof je rekao da će Zelena agenda biti uspešna i široko prihvaćena samo ako donese stvarne i opipljive koristi ljudima i ekonomiji.
Rukovodilac sektora za energetiku i životnu sredinu Udruženja nemačkih industrijskih i trgovinskih komora (DIHK) Sebastijan Bolaj je podsetio da su politički ciljevi ka klimatskoj neutralnosti postavljeni u Nemačkoj i EU.
"Sada su kompanijama potrebni odgovarajući propisi kako bi investirale u zelenu transformaciju", poručio je Bolaj.
Tokom Okruglog stola, kompanije DEKRA, E-reciklaža, Fischer automotive KD, Green Energy 360, Hyatt Regency Belgrade, M & M Militzer & Münch Transport &Logistics, Mercedes Benz, Milšped, MTU, MT-Komex, ProCredit Bank, Siemens Srbija, Telekom Srbija i VF Holding predstavile su svoja znanja iz oblasti transformacije u održivo poslovanje.
Teme
Prijavite se na newsletter Zelene Srbije
Životna sredina
Novo
Ekonomija
Evro sutra 117,10 dinara
pre 13 sati
Šta drugi čitaju
Društvo
IT
Kina lansirala pet novih satelita
pre 18 sati