Evropski parlament danas glasa o rezoluciji o situaciji u Srbiji posle izbora
Politika
| Izvor: Beta
| 08.02.2024
|
access_time
06:30
Foto: EP/Philippe BUISSIN
U finalnom predlogu rezolucije o situaciji u Srbiji posle decembarskih izbora, EP poziva Evropsku komisiju da odmah započne reviziju sredstava datih Vladi Srbije u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć III (IPA III) i drugih finansijskih instrumenata i da suspenduje finansiranje ako srpske vlasti nisu spremne da primene ključne preporuke u vezi sa izborima ili ako međunarodna istraga pokaže da su bile direktno umešane u izbornu prevaru.
Evropski parlament ukazuje da određeni navodi, uključujući one o organizovanim migracijama birača na lokalnom nivou, prevazilaze nalaze iz izveštaja Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i dodaje da podržava brzo slanje ad hok misije za utvrđivanje činjenica u Srbiju, uz učešće EP, navodi se u predlogu koji su usaglasile poslaničke grupe.
Prema finalnom predlogu rezolucije, Evropski parlament poziva Evropsku komisiju i da pokrene inicijativu za slanje ekspertske misije u Srbiju kako bi procenila situaciju u vezi sa nedavnim izborima i postizbornim dešavanjima, u nastojanju da se stvore preduslovi za uspostavljanje neophodnog društvenog dijaloga, radi obnove poverenja građana u institucije i radi procene i bavljenja sistemskim pitanjima vladavine prava u Srbiji.
U predlogu rezolucije, između ostalog, stoji da Evropski parlament ponavlja stav da pristupni pregovori sa Srbijom treba da napreduju jedino ako ta zemlja ostvari značajan napredak u reformama na evropskom putu, uključujući punu primenu preporuka OEBS i ODIHR i Venecijanske komisije Saveta Evrope.
Sednica na kojoj će evroposlanici glasati o neobavezujućoj rezoluciji počinje u 12.00 po centralnoevropskom vremenu.
Uoči plenarnog zasedanja EP, troje lidera opozicione koalicije "Srbija protiv nasilja" razgovaraće o demokratiji u Srbiji sa troje evroposlanika iz različitih političkih grupa.
Na panelu "Srbija: demokratija na raskršću", koji počinje u 9.30, koaliciju "Srbija protiv nasilja" predstavljaće potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić, kopredsednik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović i predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović.
Njima će domaćini biti specijalna izvestiteljka EP za Kosovo Viola fon Kramon iz poslaničke grupe Zeleni, šef posmatračke misije EP na decembarskim izborima u Srbiji Klemen Grošelj, koji je evroposlanik liberalne grupe Obnovimo Evropu, i predstavnica grupe Socijalisti i demokrate Alesandra Moreti.
Tepić, Lazović i Grbović su se juče obratili i članovima poslaničkih klubova socijaldemokrata, zelenih i liberala, koji su inicirali proces usvajanja rezolucije.
Evroposlanicima liberalne grupe Obnovimo Evropu Grbović je rekao da je usvajanje rezolucije u EP "šansa da EU povrati poverenje građana Srbije, poljuljano zbog predugog tolerisanja autokratske vladavine Aleksandra Vučića i Srpske napredne stranke od pojedinih evropskih zvaničnika".
U Strazbur, gde će razgovarati sa pojedinim poslanicima EP, juče su otputovali i koopredsednici stranke Zajedno, Nebojša Zelenović i Biljana Stojković, i poslanici Demokratske stranke, Ksenija Marković i Nebojša Novaković.
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je juče da predlog rezolucije EP o Srbiji sadrži argumente "na nivou Radio Mileve", odnosno u formi "ja sam čuo", "postoji optužba" i "koalicija 'Srbija protiv nasilja' je rekla", ocenivši da je to veliki skandal.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 27. januara da "nije naročito zainteresovan" za sadržaj rezolucije Evropskog parlamenta o izborima u Srbiji, jer će to telo, kako je kazao, "uvek donositi preporuke protiv Srbije".
Teme
Politika
Dnevni evropski servis
Novo
Društvo
Šta drugi čitaju
Ekonomija
Evro sutra 116,99 dinara
pre 4 sata