Web Analytics
Džonson: Predstavnički dom SAD neće žuriti da usvoji zakon o pomoći za Ukrajinu - BetaRS

Džonson: Predstavnički dom SAD neće žuriti da usvoji zakon o pomoći za Ukrajinu

Svet | Izvor: Beta-AP | 14.02.2024 | access_time 21:25
Džonson: Predstavnički dom SAD neće žuriti da usvoji zakon o pomoći za Ukrajinu
Prvi čovek Predstavničkog doma SAD, republikanac Majk Džonson rekao je danas da se tamošnji republikanski poslanici "neće žuriti" sa usvajanjem paketa pomoći od 95,3 milijarde dolara za Ukrajinu, Izrael i druge saveznike.

Time je Džonson signalizirao da će biti daljeg odugovlačenja sa slanjem vojne opreme i municije Kijevu, koji su mu potrebni za borbu protiv Rusije.

Džonson je to rekao iza zatvorenih vrata, na jutarnjem sastanku republikanaca u Predstavničkom domu, koji u njemu imaju tesnu većinu i uglavnom su "na liniji" sa Donaldom Trampom, verovatnim republikanskim kandidatom za narednog predsednika države.

Tramp se protivi ovom paketu pomoći, koji je Senat usvojio kako bi se pomogla borba Ukrajine protiv Rusije.

Džonson je kolegama dao do znanja da će Predstavnički dom "raditi po svojoj volji", prilikom razmatranja paketa pomoći, rekla je za AP osoba upoznata sa ovim razgovorom, koja je tražila anonimnost.

"Predstavnički dom koji predvode republikanci neće biti ometan ili primoravan kako bi usvojio zakon o davanju pomoći stranim zemljama", rekao je Džonson na konferenciji za novinare nakon toga.

Džonson - koji je prethodno odbacio kompromisni zakon o bezbednosti granica, zbog čega je on i uklonjen - rekao je da tekst usvojen u Senatu "ne čini ništa" da obezbedi američko-meksičku granicu, što je bio prioritet republikanaca.

Prvi čovek Predstavničkog doma tvrdi da želi da podrži Ukrajinu, ali isto tako predvodi republikansku većinu u kojoj veliki uticaj ima krajnja konzervativna desnica, a ona se izborila za to da može da inicira obaranje lidera Predstavničkog doma, ako to predloži makar jedan poslanik.

Džonsonova najnovija izjava dovodi pod ozbiljnu sumnju mogućnost odobravanja američke pomoći za Ukrajinu, Izrael u Tajvan, iako je tu pomoć u Senatu podržala ogromna većina senatora, uključujući značajan broj pripadnika republikanske manjine u njemu.

Sporost odlučivanja o pomoći savezniku u najvećem kopnenom ratu u Evropi, nakon Drugog svetskog rata, pokazuje koliko su se republikanci, sada predvođeni Trampom, odmakli od prekookeanskog liderstva.

Predsednik države, demokrata Džozef Bajden upozorio je republikance da bi odbijanje da se zakon usvoji "išlo na ruku Putinu".

Bajden je juče poručio iz Bele kuće da odobravanje zakona znači "pružanje otpora Putinu".

"Ne možemo sada da odemo", rekao je on i dodao da bi predsednik Rusije upravo želeo takav ishod.

U Predstavničkom domu postoji procedura kojom bi se moglo zaobići Džonson i zakon staviti na glasanje mimo njegove volje, ali taj postupak je komplikovan.

Međutim, to je jedini način da demokrate u koaliciji sa centristički nastojenim republikancima, zaobiđu krajnju konzervativnu desnicu, stave zakon na glasanje i obezbede pomoć za Ukrajinu, Izrael i druge saveznike.

Lider manjinskih demokrata u Predstavničkom domu, Hakim Džefris, nije želeo danas da komentariše eventualno pokretanje ove procedure, ali je rekao da želi da Džonson iznese paket na glasanje "za ili protiv".

"Republikanci će, ili podržati američku nacionalnu bezbednost, ili će nastaviti da budu uz Vladimira Putina", rekao je Džefris novinarima, posle svog jutarnjeg sastanka sa klubom Demokratske stranke u donjem domu Kongresa.

Teme